ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης: “Διπλό” στην Κρήτη και ζωντανός για την παραμονή

Ο Απόλλων Σμύρνης πάλεψε με πάθος στην Κρήτη και πήρε το διπλό επί του ΟΦΗ που τον έβαλε ξανά στην υπόθεση παραμονής.

Για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 1, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 1-2 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ και μπήκε ξανά στο κόλπο παραμονής, καθώς βρίσκεται στο -2 από την θέση των μπαράζ.

H “Ελαφρά Ταξιαρχία” μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την προτελευταία Λαμία και είναι «ολοζώντανος» για τη 13η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν με το τετ α τετ του Τσιλιανίδη στο 4ο λεπτό που έδιωξε σε κόρνερ ο Σορκάν ενώ στο 8′ ο Πασαλίδης αρχικά και ο Τσιλιανίδης στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 30′, ο Φελίπε μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ ωστόσο δεν βρήκε εστία.

Ο ΟΦΗ είχε ακόμα δύο καλή στιγμές με τις κεφαλιές των Νέιρα και Λάμπρου που έφυγαν άουτ.

Στο 45ο λεπτό, ο Σορκάν έκανε μια εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Λάμπρου και απέτρεψε το γκολ.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε κεφάλι στο σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Φατιόν. Ο Μαρτίνες έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Ντάουντα έκανε την κεφαλιά εκεί που ήταν ο Φατιόν που έκανε το κοντρόλ με το στήθος και με ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 51′ ο Φελίπε έκανε το σουτ από τα 30 μέτρα με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 56ο λεπτό, ο Μαρτίνες βρήκε τον Σλίβκα, ο Λιθουανός έκανε το σουτ που έδιωξε με δυσκολία ο Επασί.

Στο 70ο λεπτό, ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Νέιρα πάσαρε στον Φελίπε αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ και νίκησε τον Σορκάν.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Απόλλων έφτασε κοντά στην ανατροπή. Ο Ντεντάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Άλβες πήρε την κεφαλιά, ο Ιωαννίδης έβαλε την προβολή και ο Επασί έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 78ο λεπτό, ο Απόλλων πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Η Ελαφρά Ταξιαρχία βγήκε σε αντεπίθεση, ο Σλίβκα έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή με ωραίο ντρίπλα πέρασε τον Βούρο και με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Επασί.

Στο 93′ ο Τοράλ έκανε το σουτ, δεν βρήκε στόχο και έμεινε το 1-2.

Σκόρερ: 70′ Φελίπε – 45+3′ Φατιόν, 78′ Σλίβκα

Κάρτες: 9′ Μεγιάδο, 71′ Βούρος, 75′ Γιαννούλης – 23′ Φατιόν, 89′ Ντεντάκης, 94′ Σορκάν

ΟΦΗ(Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης(54′ Μπαλογιάννης), Βούρος, Πασαλίδης(84′ Γουές), Γιαννούλης, Μεγιάδο(84′ Μπουζούκης), Στάικος(54′ Τοράλ), Νέιρα, Λάμπρου, Τσιλιανίδης(54′ Ντε Γκουσμάν), Φελίπε

Απόλλων Σμύρνης(Τεννές): Σορκάν, Ντεντάκης, Βιτλής, Άλβες, Ντομίγκες, Κάστρο, Φατιόν(65′ Τσίμπσαχ), Μαρτίνες(86′ Φερνάντες), Σλίβκα, Ντάουντα(46′ Ρόγκνε), Ιωαννίδης(83′ Εμπακόγκου)