ΟΦΗ-Άρης: “Σώθηκε” στο 90′ με Μπρούνο Γκάμα ο Άρης

Όρθιος έμεινε στο Ηράκλειο ο Άρης, καθώς πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις

ΟΦΗ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Ηράκλειο, για τη 14η αγωνιστική της Super League 1.

οι Κρητικοί είχαν ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Πασαλίδη, αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν στο 90′ με το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα.

Η διαφορά του ενός βαθμού (ΟΦΗ 19, Άρης 18) ανάμεσα στις δυο ομάδες διατηρήθηκε, με τους κρητικούς να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Oι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό. Από εκτέλεση φάουλ, ο Πραξιτέλης Βούρος πήρε την κεφαλιά, πρόλαβε τον Κουέστα και με δεύτερη κεφαλιά ο Πασαλίδης έστειλε την μπάλα στο τέρμα, κάνοντας το 1-0.

Τίποτε άλλο ιδιαίτερο δε σημειώθηκε ως το τέλος του πρώτου μέρους, με εξαίρεση τη νέα, αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, αυτή τη φορά με τον Ματέο Γκαρσία να αποχωρεί τραυματίας, αλλά και την επέμβαση του Κουέστα στο σουτ του Φελίπε Γκαγέγκος, μετά την κάθετη πάσα του Γιον Τοράλ, στο 42’.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ και στο 45ο λεπτό, όταν ο Γκαγιέγκος σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως, ο Κουέστα απέκρουσε την μπάλα και στη συνέχεια οι αμυντικοί του Άρη την απομάκρυναν.

Οι Θεσσαλονικείς θέλησαν να κλείσουν στα καρέ του τον ΟΦΗ που, όμως, ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις. Όπως αυτή στο 69’, με το σουτ του Κώστα Μπαλογιάννη να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Στο 89ο λεπτό, όμως, ο Χουάν Ιτούρμπε με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπαλογιάννη, με τον Γκάμα ένα λεπτό μετά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το τελικό 1-1.

Αποτέλεσμα που κράτησε την ομάδα του Νίκου Νιόπλια πάνω από αυτή του Άκη Μάντζιου, στη μάχη της εξάδας, έχοντας μάλιστα κι ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό που αναβλήθηκε απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Κίτρινες: Γκαγιέγκος, Μαρινάκης, Μεγιάδο – Τζέγκο, Σάκιτς.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (64’ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Λάμπρου (83’ Στάικος), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (71’ Καμάου), Μεγιάδο, Καστάινιος (71’ Φαν Ντάινεν), Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα (46’ Λούμορ), Λέισμαν, Μπράμπετς, Τζέγκο (81’ Ματίγια), Εντιαγέ (22’ Μαντσίνι), Σάσα, Γκάμα, Ματέο (39’ Ιτούρμπε), Καμαρά (80’ Μάνος).