ΟΦΗ- Αστέρας Τρίπολης: Διπλό εξάδας στην Κρήτη

Με το γκολ του Τζίμα στο 15′ ο Αστέρας έφυγε με το διπλό από την Κρήτη και κυνηγάει τα πλέι οφ

Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Αστέρας Τρίπολης απέδρασε με τη νίκη (0-1) από τον Γεντί Κουλέ επί του ΟΦΗ και ανέβασε τη διαφορά από τον Βόλο στους εφτά βαθμούς.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν καταστάσεις, αλλά ο Αστέρας ήταν αυτός πού βρήκε γκολ με τον Τζίμα στο 15′.

Στο 11′ ο Νέιρα εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε λίγο έξω από την εστία του Τσίφτση.

Στο 15ο λεπτό ο Αστέρας άνοιξε το σκορ ο φερνάντεζ έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε ο Βάτερμαν, αλλά η επέμβαση του κατέληξε πάνω στον Τζίμα που άνοιξε το σκορ.

Στο 21ο λεπτό, ο Ουές έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά ο Σαρδινέρο με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 36ο λεπτό ο ΌΦΗ είχε δοκάρι με το σουτ του Στάικου από μέση απόσταση.

Στο 52′ ακόμα μία ευκαιρία για τον ΟΦΗ ο Νέιρα, βρέθηκε έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα σουτ το οποίο με δυσκολία μάζεψε με διπλή προσπάθεια, ο Τσίφτσης.

Στο 71′ ο Κρέσπι μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Κάρτες: Βούρος 18′, Μεγιάδο 46′, Νέιρα 72′ – Γκαρσία 53′

Σκόρερ: Τζίμας 15′

Αστέρας Τρίπολης: Τσίφτσης, Γκαρσία, Τασουλής(Άλβαρεζ 85′), Καστάνο, Σουάρεθ, Μουνάφο(Καπίγια 57′), Μπελόκ, Σίτο(Χριστόπουλος 77′), Τιλίκα(Κρέσπι 46′), Τζίμας(Ριέρα 57′), Φερνάντες

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές(Γρίβας 83′), Κοροβέσης(Σόλις 82′), Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο(Ντε Γκουσμάν 77′), Νέιρα, Στάικος(Τσιλιανίδης 53′), Στάρτζεον, Σαρδινέρο