ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης: Μεγάλο διπλό για τους Αρκάδες

Σημαντικό διπλό του Αστέρα Τρίπολης επί του ΟΦΗ.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν άκρως αποτελεσματικός, εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική κρίση που περνά ο ΟΦΗ και με τα γκολ των Μιριτέλο (37΄) και Κρεσπί (55΄ πέναλτι) πήρε μεγάλο «διπλό» στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης» με 0-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Η χρονιά έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους Αρκάδες, που συνήλθαν άμεσα μετά το «βαρύ» 1-4 από τον ΠΑΟΚ και με την 6η τους νίκη στο πρωτάθλημα εδραιώθηκαν στην εξάδα!

Από την άλλη, ο ΟΦΗ έμεινε χωρίς «τρίποντο» για 8η συνεχόμενη αγωνιστική, μετρώντας 5 ήττες και 3 ήττες. Τελευταία φορά που η ομάδα του Πέπ Μελ (σ.σ. δεύτερη ήττα από τότε που ανέλαβε σε ισάριθμα ματς, μετά το 1-0 από την Άρη) πανηγύρισε ήταν στις 2 Οκτωβρίου με το εντός έδρας 2-0 επί της ΑΕΚ.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο, προσπάθησε κυρίως με μακρινά σουτ ν΄ απειλήσει την εστία του Γραμματικάκη, ωστόσο, όχι μόνο δεν μπήκε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, αλλά ήταν η ομάδα που βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια των παικτών του Αστέρα στο 37ο λεπτό.

Μετά από βαθιά μπαλιά του Γκος, ο Καλτσάς έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή όπου ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR κι όπως διαπιστώθηκε ο Έλληνας μεσοεπιθετικός καλυπτόταν οριακά πριν δώσει την ασίστ στον Αργεντινό.
Πριν το 0-1 οι Κρήτες είχαν, σουτ του Μοσκέρα στο 17΄ άουτ, το ίδιο συνέβη και μετά την προσπάθεια του Φελίπε στο 21΄, στο 25΄ η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε εκτός εστίας, δε βρήκε στόχο στο 27΄ το σουτ του Λάρσον, ενώ στο 34΄ η κεφαλιά του Τοράλ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ του Μιριτέλο έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στο συγκρότημα του Μίλαν Ράσταβατς, που μπήκε δυνατά στο β΄ μέρος κι αφού στο 48΄ απείλησε με την κεφαλιά του Κρεσπί, στο 55΄ ήρθε το 2-0.

Ο Καλτσάς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Καρώ κι ο Ματσούκας υπέδειξε το πέναλτι. Ο Κρεσπί αυτή την φορά ήταν εύστοχος και με τον τρόπο αυτό η πελοποννησιακή ομάδα έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο».

Το δεύτερο γκολ αποδιοργάνωσε πλήρως τους γηπεδούχους, που όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, αλλά κινδύνευσαν και με τρίτο γκολ από το σουτ του Σίτο στο 83΄ που εξουδετέρωσε σωτήρια ο Γραμματικάκης.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον (60΄ Μαρινάκης), Βούρος, Καρώ (67΄ Λαμπρόπουλος), Θοράρινσον (72΄ Ριέρα), Τοράλ, Γκαγέγκος, Αμπαντά, Νέιρα, Μοσκέρα (60΄ Μπάκιτς), Φελίπε

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Γκαρσία, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γκος (62΄ Αλάγκμπε), Μουνάφο (87΄ Βαλιέντε), Κρεσπί (75΄ Σίτο), Καλτσάς (87΄ Καρμόνα), Ζουγλής (75΄ Ντιαρά), Μιριτέλο