ΟΦΗ- Ατρόμητος: Τον γλίτωσε ο Χριστοδουλόπουλος

Με γκολ του Χριστοδουλόπουλου στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ατρόμητος πήρε «χρυσό» βαθμό στο Γεντί Κουλέ επί του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρομήτο στο Γεντί Κουλέ, για την 4η αγωνιστική των play-out της Σούπερ λιγκ 1.

Το τέρμα των Κρητικών πέτυχε ο Ντε Γκούζμαν στο 68ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι και ο Χριστοδουλόπουλος στο 90+3′ ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη η κρητική ομάδα έφτασε τους 25β και βρίσκεται στην 6η θέση (2 βαθμούς μακριά από την προτελευταία ΑΕΛ, έχοντας ματς λιγότερο), ενώ ο Ατρόμητος παραμένει στην 5η με 30β.

Ο Σάββας Παντελίδης συνεχίζει χωρίς νίκη στον πάγκο της ομάδας, φτάνοντας τους 10 αγώνες, ενώ η ομάδα του Περιστερίου αγνοεί τη νίκη για 11 σερί ματς και έχει μία νίκη σε 16 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να πατάει καλύτερα και να έχει πιο κλασσικές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Στο 16ο λεπτό ο Γιακουμάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν σε προβολή από την μικρή περιοχή, δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Βάτερμαν να αποκρούει σωτήρια.

Λίγο πριν το ημίχρονο και στο 44ο λεπτό, ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Μουνίθ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, ακυρώθηκε, λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στον ΟΦΗ. Στο 53’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 67’ μετά από χέρι του Σάλομον, οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Γκούζμαν που ευστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια το θέαμα ήταν κακό αγωνιστικά, χωρίς φάσεις, με τον ΟΦΗ να κρατάει με νύχια κ με δόντια το προβάδισμα.

Στο 90+3′ ο Χριστοδουλόπουλος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Ραμπέγιο έκανε τη σέντρα και ο Λάζαρος με κεφαλιά, έκανε το 1-1.

Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-1, όμως το σουτ του Στάρτζεον πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία (1-1).

Κίτρινες: Διαμαντής, Ντε Γκούζμαν – Μουνίθ, Σάλομον, Μαυρομμάτης

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (87′ Βαφέας), Διαμαντής, Βούρος, Κοροβέσης (61’ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Σακόρ, Ντε Γκούζμαν, Σολίς (61’ Ουές), Σαρδινέρο (72’ Γρίβας), Γιάννου (61’ Λυμπεράκης)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο (77′ Τομάσεβιτς), Σάλομον, Νάτσος (71’ Λάζαρος), Ούμπιντες (84′ Ραμπέγιο), Μουνίθ (84′ Εντομβόνγι), Γιακουμάκης (71’ Κωτσόπουλος), Μανούσος