ΟΦΗ: Φιλική νίκη επί της Φίτεσε

Δεύτερη συνεχόμενη φιλική νίκη για τον ΟΦΗ, καθώς επικράτησε της Φίτεσε

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του επί ολλανδικού εδάφους πήρε ο ΟΦΗ, επικρατώντας με σκορ 2-1 επί της Φίτεσε, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο 40ο λεπτό ο Νέιρα άφησε με δέκα παίκτες την κρητική ομάδα. Στη φάση αυτή ο Νέιρα αποβλήθηκε για πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάνχουφ, «άναψαν» τα… αίματα, όταν ο παίκτης της Φίτεσε σηκώθηκε εκνευρισμένος απ’ τον αγωνιστικό χώρο για να ζητήσει το λόγο απ’ τον μέσο του ΟΦΗ κι ακολούθησε γενικευμένη… σύρραξη.

Η ομάδα του Ηρακλείου άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό με τον Τσιλιανίδη να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, μετά από εξαιρετική σέντρα του Φαν Ντούινεν, ενώ στο 52′ ο Ντιουσέ έκανε το 2-0, έπειτα από ασίστ του Τσιλιανίδη.

Στο 65′ o Βίτεκ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μανδά, ενώ στο 74′ ο Φρεντέρικσεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μείωσε σε 2-1 για την ολλανδική ομάδα, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.