ΟΦΗ: Ισόπαλος με τη Φορτούνα Σιτάρντ

Στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος με τη Φορτούνα Σιτάρντ

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Φορτούνα Σιτάρντ, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της προετοιμασίας της κρητικής ομάδας στην Ολλανδία.

H ολλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Χάνσον, με την ομάδα του Νιόπλια να απαντάει στο 39′, με την εκτέλεση πέναλτι του Ντε Γκουζμάν.

Να σημειωθεί ότι το επόμενο φιλικό του ΟΦΗ είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (24/7) απέναντι στη βέλγικη Βέστερλο.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ, με τον Νοικοκυράκη να επιχειρεί ένα σουτ εκτός περιοχής στο 8ο λεπτό και την μπάλα να περνά άουτ.

Oι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 15′ με τον Χάνσον, προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Στο 38′ ο Καστάνιος μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε χέρι αντιπάλου και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ντε Γκουζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας από την “άσπρη βούλα” για το 1-1.

Ο ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Στο 44′ ο Νοικοκυράκης έκανε ένα ωραίο πλασέ εντός περιοχής, το οποίο όμως σταμάτησε ο Ντόρνμπας, ενώ στο 45′ o γκολκίπερ των Ολλανδών είχε απάντηση και στο σουτ του Ντε Γκουζμάν.

Με οκτώ αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα παρατάχθηκε ο ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο. Στο 62′ ο Σηφάκης σταμάτησε εύκολα το σουτ του Χάνσον, ενώ τρία λεπτά αργότερα η ομάδα μας έχασε μια ακόμη ευκαιρία με τον Μπαλογιάννη να σουτάρει εκτός περιοχής και την μπάλα να περνά ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 76′ ο Καστάνιος κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων, μετά από εξαιρετική μακρινή πάσα του Γιαννούλη, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο επιθετικός της ομάδας μας ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι Ολλανδοί έχασαν σημαντική ευκαιρία τόσο στο 85′, με τον Σελίμοβιτς να διώχνει την μπάλα λίγο πριν τη γραμμή τέρματος, όσο και στο 88′, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις σε διπλή ευκαιρία της Fortuna, διατηρώντας το 1-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νοικοκυράκης, Ντε Γκουζμάν, Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Καστάνιος.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι: Σηφάκης, Weiss, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Van Duinen, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Γρίβας.