ΟΦΗ: Ήττα από τη Βέστερλο – ανησυχία με Τοράλ

Την φιλική ήττα στο Βέλγιο γνώρισε ο ΟΦΗ από τη Βέστερλο, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Τοράλ

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο ΟΦΗ στο τέταρτο φιλικό που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, με αντίπαλο τη Βέστερλο στο Βέλγιο.

Το γκολ των Βέλγων πέτυχε ο Σουμά στο 50ο λεπτό, ενώ στο τέλος του αγώνα αντίκρυσε και την κόκκινη κάρτα ο Μεγιάδο. Επίσης, ανησυχία στο στρατόπεδο των Κρητικών από τον τραυματισμό του Τοράλ που έγινε αλλαγή στο 27ο λεπτό λόγω ενοχλήσεων.

Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των Κρητικών, Devis Epassy, Jon Toral και Bruce Kamau, πραγματοποίησαν την πρώτη τους εμφάνιση με τα χρώματα του ΟΦΗ, όντας μάλιστα στην αρχική ενδεκάδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 6′ με τον Epassy να μπλοκάρει το σουτ του Vetokele από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 10′ είχαν δοκάρι με τον Vaesen.

Στο 24ο λεπτό ο Vaesen με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκτός της εστίας του Epassy.

Μοναδική καλή στιγμή του ΟΦΗ στο α’ ημίχρονο ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Neira στο 37′, στην οποία όμως είχε απάντηση ο van Langendonck.

H κρητική ομάδα παρατάχθηκε με διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο 45λεπτο, ανέβασε την απόδοσή της, όμως η Βέστερλο ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της τελική στο β’ ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό ο Σουμά με κεφαλιά εντός περιοχής νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-0.

Ο ΟΦΗ έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 58ο λεπτό με τον Sturgeon να στέλνει αρχικά την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, μετά από σέντρα του Castaignos, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Πορτογάλος ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 72′ ο Castaignos έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, σουτάροντας από πλάγια θέση, με τον van Langendonck να του λέει “όχι”.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το ματς με 10 ποδοσφαιριστές καθώς στο 90+2′ ο Mellado αντίκρυσε απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Weiss, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Neira, Toral (27′ λ.τ. Νοικοκυράκης), Kamau, Γρίβας, van Duinen.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Selimovic, Κοροβέσης, Mellado, De Guzman, Gonzalez (υπό δοκιμή), Sturgeon, Castaignos.