ΟΦΗ: Ήττα στο πρώτο φιλικό από τη Φίτεσε

Την ήττα από τη Φίτεσε γνώρισε στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ αν και ηττήθηκε με 1-2 από τη Φίτεσε στον πρώτο φιλικό αγώνα που έδωσε στην Ολλανδία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την αγωνιστική σεζόν 2021-22, άφησε αρκετά θετική εικόνα για την συνέχεια.

Η ολλανδική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό με τον Manhoef να νικά από κοντά τον Σωτηρίου. Στο 17′ διπλασίασε τα γκολ της, με τον Dasa να σουτάρει εντός περιοχής, τον Σωτηρίου να απομακρύνει, όμως ο Manhoef έγινε αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε εκ νέου για το 2-0.

Στο 20′ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία. Ο Λυμπεράκης έβγαλε τη σέντρα για τον Castaignos, ο Ολλανδός όμως από κοντά έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκτός εστίας.

Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο 35ο λεπτό. Ο Castaignos έκανε το σουτ από αριστερά, στο όριο της μεγάλη περιοχής, ο Houwen απέκρουσε αρχικά, όμως ο Sturgeon πήρε την μπάλα και από κοντά μείωσε σε 2-1.

Με 10 αλλαγές παρατάχθηκε ο ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο, με τον Λυμπεράκη να είναι ο μόνος που παρέμεινε από το αρχικό σχήμα. Η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ στο 81′ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Selimovic να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Η επόμενη φιλική αναμέτρηση του ΟΦΗ είναι την Παρασκευή (16/7) στις 13:00 (ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο την Anderlecht.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Μαρινάκης, Στάρτζεον, Φαν Ντούινεν, Βούρος, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Καστάνιος, Ντε Γκούζμαν

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης (60′ Νόα Αφόλτερ), Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Διαμαντής, Νοικοκυράκης, Σαρδινέρο, Γρίβας, Κοροβέσης