ΟΦΗ: Πρώτη φιλική νίκη επί της Εξέλσιορ

Την πρώτη φιλική νίκη του πανηγύρισε ο ΟΦΗ που επιβλήθηκε της Εξέλσιορ

Την πρώτη του νίκη για φέτος πήρε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με 1-0 επί της Εξέλσιορ στην Ολλανδία, στο δεύτερο φιλικό αγώνα που έδωσε η ομάδα της Κρήτης επί ολλανδικού εδάφους.

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου και δεν απειλήθηκε, είχε την πρώτη του τελική μόλις στο 4ο λεπτό με το σουτ του Kamau να περνά εκτός της εστίας του Boks, ενώ το ίδιο συνέβη και στην προσπάθεια του Μπουζούκη ένα λεπτό αργότερα.

Στο 29’ η κρητική ομάδα έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Μπουζούκη να επιχειρεί ένα ωραίο πλασέ, αναγκάζοντας σε δύσκολη απόκρουση τον Boks. Στο 38’ ο Neira πέρασε δυο αντιπάλους του, έκανε το σουτ από κοντά, όμως ο αντίπαλος γκολκίπερ του είπε “όχι”.

Η κορυφαία στιγμή του ΟΦΗ στο α’ ημίχρονο ήταν αυτή στο 42ο λεπτό, με τον Ντουρμισάι να κάνει το σουτ και την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας των Ολλανδών.

Η ομάδα μας βρήκε το γκολ στο 80ο λεπτό, όταν ο van Duinen εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Pobi και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Weiss, Διαμαντής, Mellado, Diousse, Neira, Μπουζούκης, Kamau, Durmishaj.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Σηφάκης, Pobi, Στάικος, van Duinen, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Αποστολάκης