Οι ΗΠΑ ξανά στην κορυφή του κόσμου

Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής είναι και πάλι οι νικήτριες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών. Οι Αμερικανίδες νίκησαν με 2-0 την Ολλανδία στον τελικό της Λιόν και κατέκτησαν το 4ο τρόπαιό τους στον 5ο τελικό της ιστορίας τους, μπροστά σε 57.900 θεατές.

Σκόρερ η Μέγκαν Ραπίνο και η Ρόουζ Λαβέλ. Η Ράπινο, αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού και πρώτη σκόρερ του τουρνουά.

Μάλιστα κατακτούν τον τίτλο για 2η συνεχόμενη διοργάνωση, κάτι που έχει καταφέρει μόνο η Γερμανία το 2003 και το 2007.

Η προπονήτρια της Αμερικής, Τζιλ Έλις, γίνεται η πρώτη που κατακτά δύο φορές το τρόπαιο.

Από την άλλη για την Ολλανδία, η 2η θέση είναι η καλύτερη της ιστορίας της, ακολουθώντας την προ διετίας κατάκτηση του Euro.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι φέτος, για πρώτη φορά μετά το 2003, στους πάγκους και των δύο ομάδων κάθονταν γυναίκες προπονήτριες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Όσο περνούσε η ώρα, η Αμερική όλο και ανέβαινε, με την Ολλανδία ωστόσο να κάνει καλό παιχνίδι κατά διαστήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αμερική ήταν εκείνη που κυριαρχούσε στο γήπεδο καταφέρνοντας να σκοράρει.

Στο 28ο λεπτό, ήταν η πρώτη πολύ μεγάλη φάση για την Αμερική, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Ερτζ έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την Φαν Βένενταλ να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση. Το ίδιο έκανε η Ολλανδή τερματοφύλακας 10 λεπτά μετά, στο σουτ της Μόργκαν.

Στο 61ο λεπτό η Αμερική άνοιξε το σκορ. Η Μόργκαν κέρδισε πέναλτι από την Φαν ντε Γκραχτ, το οποίο καταλογίστηκε με τη βοήθεια του VAR. Η Ραπίνο το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 1-0.

Στο 69’ η Λαβέλ, έκανε μια πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, έφτασε στην περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 2-0.

Οι Αμερικανίδες συνέχισαν να πιέζουν και έκαναν ευκαιρίες για άλλο ένα γκολ, ωστόσο οι επεμβάσεις της Φαν Βένενταλ ήταν καίριες και έτσι το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

ΗΠΑ (Τζιλ Έλις): Νάεχερ, Μιούις, Σόερμπρουν, Ο’Χάρα (46’ Κρίγκερ), Νταλκέμπερ, Ερτζ, Μόργκαν, Ραπίνο (79’ Πρες), Λαβέλ, Χιθ (87’ Λόιντ), Νταν

Ολλανδία (Σαρίνα Βίγκμαν): Φαν Βένενταλ, Φαν Λούντερεν, Φαν ντερ Γκραχτ, Ντέκερ (73’ Φαν ντερ Σάντεν), Σπίτσε, Μιεντέμα, Φαν ντε Ντονκ, Μάρτενς (70’ Ρορντ), Γκρόενεν, Μπλόντγουορθ, Μπέρενσταϊν