Όλα ανοιχτά στη ρεβάνς για Νάπολι και Μπαρτσελόνα

Νάπολι και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Σαν Πάολο στον πρώτο αγώνα για την φάση των “16” του Ουέφα Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς θέαμα και με λίγες τελικές προσπάθειες, δεν κατάφερε καμιά από τις δύο ομάδες να πάρει τη νίκη, όμως λόγω του εκτός έδρας γκολ οι “μπλαουγκράνα” πήραν ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Σκόρερ για την ιταλική ομάδα ήταν ο Μέρτενς (30′), ενώ για την ισπανική ο Γκριεζμάν (57′).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν καταγράφηκε κάποια τελική, όμως η Μπαρτσελόνα έδειξε κυριαρχία έχοντας εκείνη όλη την ώρα την μπάλα, σε αντίθεση με τη Νάπολι που είχε κλειστεί πίσω και δεν μπορούσε να κρατήσει κατοχή ούτε για 30 δευτερόλεπτα.

Η πρώτη στιγμή ήρθε στο 9′ από τον Μεσί, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν μπορούσαν να βρούν χώρους.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους τελική στο 30′ έκαναν το 1-0. Χτύπησαν στην αντεπίθεση, ο Φίρπο έκανε ένα τραγικό λάθος, η μπάλα έφτασε στον Μέρτενς και ο Βέλγος με ένα εκπληκτικό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κόντρα στην ροή του αγώνα.

Οι “παρτενοπέι” ξανά χτύπησαν στην κόντρα στο 42′, με τον Καγιεχόν να βρίσκει με ωραίο γύρισμα τον Μανωλά στην μικρή περιοχή, όμως ο Έλληνας αμυντικός αστόχησε.

Η ομάδα του Σετιέν είχε μπλοκαριστεί τελείως από την αμυντική και φοβερή προσέγγιση του Γκατούζο και αυτό φαινόταν πολύ στον αγωνιστικό χώρο, καθώς με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου όχι απλά βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά είχε σημειώσει και μόνο 1 τελική προσπάθεια.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Νάπολι συνέχισε να αμύνεται με διπλή ζώνη, κάτι που απέδιδε πάλι στα πρώτα 10 λεπτά. Ωστόσο, στο 57′ ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 με την δεύτερη μόλις τελική της ισπανικής ομάδας. Ο Μπουσκέτς με μια πολύ ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σεμέντο, ο Πορτογάλος γύρισε μες στην περιοχή στον Γκριεζμάν και εκείνος πλάσαρε έυστοχα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Γκατούζο μετά την φάση του γκολ ήρθε στο 63′, όταν ο Καγιεχόν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν διαφορετική εικόνα απ’ότι στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός είχε ανέβει, όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια αξιοσημείωτη τελική, ενώ από το 88′ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα διότι ο Βιντάλ αποβλήθηκε βλέποντας δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση, μια για αντικανονικό μαρκάρισμα και μια για αψιμαχία.

Η ιταλική ομάδα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί αυτό και ο αγώνας έληξε ισόπαλος με 1-1.

Κόκκινες: Βιντάλ (χάνει την ρεβάνς)

Κίτρινες: Ινσίνιε, Μάριο Ρουί – Μέσι, Μπουσκέτς (χάνει την ρεβάνς), Γκριεζμάν, Βιντάλ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ (90+3′ Λενγκλέ), Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (56′ Αρτούρ), Βιντάλ, Ουμιτιτί, Γκριεζμάν (87′ Φατί), Φίρπο, Μέσι

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Μάριο Ρούι, Φαμπιάν Ρουίθ, Ντέμε (79′ Άλαν), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (74′ Πολιτάνο), Μέρτενς (54′ Μίλικ), Ινσίνιε