Όλα μηδέν και ανοιχτά για την εξάδα

Για την 22η αγωνιστική της Super League, ΟΦΗ και Λάρισα αναμετρήθηκαν στο Γεντικουλέ με φόντο την είσοδο τους στα πλέι-οφ. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, με τους Κρητικούς να βρίσκονται στην 6η θέση με 28 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ είναι στην 9η με 25 βαθμούς και είναι ζωντανή για μια θέση που οδηγεί στην εξάδα.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Δημήτρη Παπαδόπουλου, παλαίμαχου ποδοσφαιριστή και προπονητή των Κρητικών, ενώ με την έναρξη οι παίκτες της ΑΕΛ, κράτησαν σκοπίμως την μπάλα για 24 δευτερόλεπτα, τιμώντας την μνήμη και του Κόμπι Μπράιαντ.

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ ήταν πιο δραστήριος από τους φιλοξενούμενους, δημιούργησε αρκετές φάσεις, ειδικά από τα αριστερά με τον Σεμέδο αλλά η αστοχία και ο Κρίστινσον κράτησαν το μηδέν για την ΑΕΛ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι και πάλι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού , δημιουργούσαν φάσεις αλλά η άμυνα της Λάρισας άντεξε, χάρις στην τρομερή εμφάνιση του Κρίστινσον που σχεδόν μόνος του κράτησε το μηδέν και χάρισε στην ομάδα του έναν υπερπολύτιμο βαθμό για ότι αφορά την είσοδο στα πλέι-οφς.

Στο 6΄ πρώτη ευκαιρία στο ματς, με τον Σεμέδο να παίρνει την μπάλα, να την δίνει στον Φιγκερέιδο, αυτός βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βαζ, εκείνος δοκίμασε από τα πλάγια να νικήσει τον Κρίστινσον  αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Στο 13΄και πάλι Σεμέδο με τον Φιγκερέιδο συνεργάστηκαν αλλά και πάλι ο Κρίστινσον σταμάτησε το σουτ του Βραζιλιάνου, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Φιγκερέιδο πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να καταλήγει πολύ έξω από την εστία.

Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 31΄με το σουτ του Βαζ μέσα από την περιοχή να καταλήγει απελπιστικά άουτ.

Στο 36΄πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τον Μπούστος να σουτάρει και την μπάλα να περνάει παράλληλα από το τέρμα.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σεμέδο πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Ο Βαζ απείλησε στο 49΄όμως το πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Λάρισας.

Ο Κοροβέσης δεν έδιωξε την μπάλα στο 63, ο Νούνιτς μπήκε στην φάση, προσπάθησε με μια λόμπα να νικήσει τον Σωτηρίου αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Τσιλιανίδης έκλεψε την μπάλα στο 65ο λεπτό και βρήκε τον Βαζ μέσα στην περιοχή αλλά εκείνος αστόχησε από καλή θέση.

Καλή ευκαιρία για την Λάρισα στο 69΄από φάουλ του Ουάρντα, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πιο πάνω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο 72΄με τον Φιγκερέιδο να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Κρίστινσον, ενώ ένα λεπτό αργότερα η μπάλα στρώθηκε στον Νέιρα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 90+4 ο Κρίστινσον με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε το μηδέν, στην κεφαλιά του Φιγκερέιδο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής,Μπράουν, Κοροβέσης, Νέιρα, Βαζ (70΄Ναμπί), Σεμέδο (85΄Φερέιρα), Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Φιγκερέιδο,

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μούζεκ, Μιχαήλ, Μώρας, Μασούρας (24΄Μπούστος), Γκαζάλ, Σερέσοβιτς, Μιλοσάβλιεβτις, Μπέρτος, Ουάρντα (87΄Βινίσιους), Παπάζογλου (52΄Νούνιτς)