Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ στο Ποδόσφαιρο Γυναικών!

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες νικώντας τη Βραζιλία στον τελευταίο αγώνα της Μάρτα με τη «Σελεσάο».

Το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 κατέκτησαν οι ΗΠΑ, που επικράτησαν 1-0 της Βραζιλίας στον τελικό του «Παρκ Ντε Πρενς».

Με το γκολ της Μάλορι Σουάνσον στο 57’ να κρίνει τον τελικό, η ομάδα της Εμα Χέις κατέκτησε το 5ο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην Ιστορία της και πρώτο μετά το 2012.

Μάλιστα, το παιχνίδι αυτό ήταν το τελευταίο της θρυλικής Μάρτα με την Εθνική της Βραζιλίας.

Μετά από ένα… στείρο πρώτο 45λεπτο, η Σουάνσον κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Παρά την πίεση που δέχτηκαν μετά το γκολ και τη μεγάλη ευκαιρία της «Σελεσάο» στις καθυστερήσεις (η Αλίσα Νάχερ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά της Αντριάν), οι Αμερικανίδες άντεξαν και στο φινάλε πανηγύρισαν δικαιολογημένα.

Η σπουδαία Βραζιλιάνα, Μάρτα, η οποία επέστρεψε μετά από δύο αγώνες λόγω της κόκκινης κάρτας που είχε δεχθεί (πέρασε ως αλλαγή στο 60ό λεπτό) δεν μπόρεσε να οδηγήσει τη Βραζιλία στην ισοφάριση, γεγονός που επέφερε την τρίτη ήττα για την ομάδα της από τις ΗΠΑ σε τελικό Ολυμπιακού τουρνουά.

Χθες (9/8), η Γερμανία επικράτησε με το ίδιο σκορ (1-0) της Ισπανίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

ΗΠΑ (Εμα Χέις): Νάερ, Φοξ, Γκίρμα, Ντάβιντσον (74’ Σόνετ), Νταν, Κόφι, Άλμπερτ, Ρόντμαν, Λίντσεϊ, Σουόνσον (90’ Κρούγκερ), Σμιθ (84’ Γουίλιαμς)

Βραζιλία (Αρτούρ Ελίας): Λορένα, Φερέιρα, Ταριάνε, Λορέν (84’ Ραφαέλ), Αντριάνα, Γιάγια (50’ Βιτόρια), Σαμπάιο (61’ Ανχελίνα), Γιασμίμ, Πορτίλιο, Γιένιφερ (61’ Πρισίλα), Λουντμίλα (61’ Μάρτα)