Ολυμπιακός: Άνετη νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα, για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική της Basket League.

Για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική της A1 Basket League, φιλοξένησε ο Προμηθέας στην Πάτρα τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με μεγάλη άνεση  με 66-85. Έτσι, οι πρωτοπόροι “ερυθρόλευκοι” βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 19-1, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-7.

Κορυφαίος ο ΜακΚίσικ με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, με τον Ντόρσεϊ να είχε 19 και τον Βεζένκοφ 18. Από την ομάδα του Ηλία Ζούρου, ξεχώρισε ο Τανούλης με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Σίμπσον να είχε 12 και τον Φράνκαμπ 11.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα έχοντας καταιγιστικό ρυθμό και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας, φτάνοντας στο +15 πολύ γρήγορα και το σκορ στο 2-17 (5’). Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 23 πόντους, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 7-27.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντισταθούν και μειώνοντας προσωρινά σε 14-29 (12’). Οι Πατρινοί συνέχισαν να δείχνουν αντίσταση και να μειώνουν το σκορ αισθητά, φτάνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους, 30-38 (17’). Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ σε 34-44 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο, η αναμέτρηση κύλησε στα ίδια επίπεδα και η διαφορά έμεινε και πάλι στους 10 πόντους, με το σκορ στο 40-50 (24’). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέκαμψε της αντίστασης του Προμηθέα και πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας με το +17 στο τέλος της περιόδου, 50-67.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 57-77 (35’). Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά ήταν πιο ελεύθερο με το τελικό σκορ να είναι το 66-85.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Γκραντ 9 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Σίμπσον 12 (1/4 τρίποντα), Λάγιος 2 (6 ριμπάουντ), Άντριτς 4 (0/3 τρίποντα), Μπαζίνας, Γκάντι 4 (2/7 σουτ), Αγραβάνης Γ. 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βασιλείου 2, Φράνκαμπ 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 λάθη), Τανούλης 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Σλούκας 2 (1/5 δίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 8 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα).