Ολυμπιακός: Άνετη νίκη με “100άρα” επί του Ιωνικού

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Ιωνικό, για την 5η αγωνιστική της Α1 Basket League, επικρατώντας άνετα για το 5-0.

Οι Πειραιώτες πέρασαν νικηφόρα από τη Νίκαια, καθώς επικράτησαν του Ιωνικού με 81-107, για την 5η αγωνιστική της Α1 Basket League. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλέον μετράει 5-0 στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με τους Νικαιώτες ωστόσο να μειώνουν αισθητά στο τέλος του ημιχρόνου και ακόμα περισσότερα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Κάτι τέτοιο όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μπρος τις μηχανές και μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου καθάρισαν τον αγώνα, καθώς έφτασαν μέχρι και στο +30. Η αναμέτρηση είχε ολοκληρωθεί πριν καν τελειώσει με το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο να είναι το 81-107.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης που “καθάρισε” το ματς για τον Ολυμπιακό με 16 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και συνολικά 24 πόντους (8/8 σουτ, 6/6 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο. Θετικός ήταν και ο Κανααν με 15 πόντους. Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Χόκινς πέτυχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Στην αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν με το σκορ να μένει σε μικρές διάφορες, 19-21 (7’). Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές και να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά και στον ρυθμό της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 22-30.

Η συνέχεια ήταν εξίσου δυνατή, με τις δυο ομάδες να έχουν καλή απόδοση και το σκορ να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα. Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και στο +13, όμως οι Νικαιώτες κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μειώνοντας σε 43-50.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με αποφασιστικότητα το δεύτερο μισό του αγώνα και πολύ γρήγορα με γρήγορο ρυθμό κατάφεραν να μειώσουν στους 2 πόντους, 51-53 (23’). Οι Πειραιώτες ωστόσο δεν το άφησαν να συνεχιστεί και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ ξεφεύγοντας και πάλι στο +11, με τον εξαιρετικό Βεζένκοφ να μετράει 18 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, 53-64. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διάφορα στη μεγαλύτερη τιμή της, καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +20, 61-81.

Οι Πειραιώτες δεν έκοψαν ταχύτητα και ξέσπασαν και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει τους 30 πόντους, 64-94 (35’). Η αναμέτρηση ουσιαστικά είχε τελειώσει με το τελικό σκορ να είναι το 81-107.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107