Ολυμπιακός: Ανέβηκε στο δεύτερο μέρος και πήρε άνετη φιλική νίκη

Με ωραία μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε σε φιλικό ματς την Τερνάνα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-0 την Τερνάνα στην Ιταλία σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ενώ παρουσίασαν μέτρια εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους και, με πρωταγωνιστές τόσο τους νεοαποκτηθέντες και τον Ζέλσον, όσο και τους νεαρούς, έφτασαν σε μια ευρεία αλλά και εντυπωσιακή νίκη.

Σκόρερ της ομάδας του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ο Ζέλσον Μαρτίνς στο 58’, ο Ισίδωρος Κουτσίδης στο 60’, ο Κρίστοφερ Βέλντε στο 76’ και ο Αντώνης Παπακανέλλος στο 82’.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για τους νεοαποκτηθέντες Ρόμαν Γιάρεμτσουκ και Κρίστοφερ Βέλντε, με τον δεύτερο να σκοράρει κιόλας.

Επόμενο φιλικό των Πειραιωτών αύριο, Σάββατο 3/8 στις 18:00 απέναντι στη Ρόμα.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Αναγνωστόπουλο στο τέρμα, Κοστίνια, Άμπι, Ρέτσος, Κουτσίδης, Αποστόπουλος στην άμυνα, Ρέτσος, Μουζακίτης στον άξονα, Παπακανέλλος, Μαρτίνς, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Γιάρεμτσουκ στην κορυφή.

Στο 2’ ο Τσιτσερέλι έκανε σέντρα-σουτ, που έδιωξε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος. Ενώ στο 5’ ο Φεράντε έκανε άστοχη κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Στο 21’ ο Μασούρας σούταρε, ο Φράνκι βρήκε τη μπάλα, η οποία κατέληξε δοκάρι και έξω. Δευτερόλεπτα μετά, ξανά ο Μασούρας μπήκε από αριστερά, σούταρε  και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 54’ ο Γιάρεμτσουκ σούταρε με τη μία, με τον Φράνκι να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ αμέσως μετά, ο Φράνκι επέκρουσε κεφαλιά του Κοστίνια.

Και στο 58’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Κοστίνια έκανε τη μπαλιά, ο Γιάρεμτσουκ έδωσε στον Ζέλσον Μαρτίνς που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 60’ το διαγώνιο σουτ του Μασούρα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Και από εκεί ήρθε το δεύτερο γκολ. Από την εκτέλεσή του, ο Κουτσίδης έπιασε σκαστή κεφαλιά από τη γωνία της μικρής περιοχής και έκανε το 2-0.

Στο 63’ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι, όταν μετά από κλέψιμο του Μουζακίτη, ο Μασούρας έκανε το γύρισμα για τον Παπακανέλλο που έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Στο 75’ ο Βέλντε έπιασε άστοχη κεφαλιά, ενώ ένα λεπτό μετά ο Παπακανέλλος πλάσαρε με τον Φράνκι να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο 76’ ήρθε και το τρίτο γκολ. Ύστερα από ενέργεια του Παπακανέλλου, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα και στη συνέχεια στον Βέλντε που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0, σκοράροντας στο ανεπίσημο ντεμπούτο του.

Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε εκεί και στο 82’ πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Ο Μασούρας κράτησε τη μπάλα, έδωσε στον Ζέλσον που σούταρε με τον Φράνκι να αποκρούει. Στη συνέχεια ο Παπακανέλλος έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ωστόσο ο ίδιος στην επαναφορά σκόραρε από κοντά για το 4-0.

Τερνάνα (Ιγκνάσιο Αμπάτε): Φράνκι, Κασασόλα, Λοϊάκονο, Καπουάνο, Μπελαβίνια, Ντε Μπουρ, Αλόϊ, Πατανέ, Καρμπόνι, Τσιτσερέλι, Φεράντε

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Αναγνωστόπουλος (46’ Μπότης), Κοστίνια, Άμπι, Ρέτσος, Κουτσίδης (90’ Μπιανκόν), Αποστόπουλος, Μουζακίτης, Παπακανέλλος, Μαρτίνς, Μασούρας, Γιάρεμτσουκ (71’ Βέλντε)