Ολυμπιακός: “Απέδρασε” με το διπλό από τη Μαδρίτη

Σε έναν φοβερό αγώνα, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Ισπανία κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, για την 3η αγωνιστική της Euroleague

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε για ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το “διπλό” με 87-89, έπειτα από ένα πολύ δυνατό ντέρμπι.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αντιμετωπίσουν τη “Βασίλισσα” με αρκετή σκληράδα σε άμυνα και επίθεση, χωρίς να τους αφήσουν να ξεφύγουν στο σκορ κανένα λεπτό της αναμέτρησης. Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να μην μπορεί να ξεπεράσει τους 8 πόντους, στη μέγιστη τιμή της. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, κατάφεραν να “αποδράσουν” με το “διπλό”.

Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν φυσικά ο Κώστας Σλούκας που ήταν clutch στο τέλος με 14 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, αλλά και ο Σάσα Βεζένκοφ που έκανε ξανά double double με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τη Ρεάλ ξεχώρισαν ο Μούσα με 17π και οι Ταβάρες και Γιουλ με 14π.

Ο αγώνας

Παρα το γεγονός ότι οι Ισπανοί ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση την αναμέτρηση και με περισσότερη φορά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να μειώσουν τον ρυθμό των γηπεδούχους και να γίνουν καλύτεροι επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-20 υπέρ της Ρεάλ.

Στη συνέχεια η Ρεάλ έδειξε να ελέγχει το ματς, χωρίς ωστόσο ο Ολυμπιακός να την αφήνει να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες των Πειραιωτών ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι και με μπροστάρη τον Σάσα Βεζένκοφ, έμειναν αφοσιωμένοι στον στόχο του “διπλού”. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 38-37.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να δέχεται ασφυκτική πίεση από την Ρεάλ Μαδρίτης με τους Μαδριλένους να φτάνουνε μέχρι το + 5. Παρόλα αυτά οι πειραιώτες δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να επαναφέρουν το σκορ στα ίδια επίπεδα. Ακόμα ένα δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στον έναν πόντο, αυτή τη φορά υπέρ των φιλοξενούμενων, με το σκορ στο 62-63.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο του αγώνα ξεκίνησε με τους Μαδριλένους να έχουμε καλύτερο μομέντουμ από αυτό του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν συνεχώς να περάσουν το φράγμα των 6 πόντων διαφοράς, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερνε συνεχώς να μειώσει και το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι πειραιώτες κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, 83-84 (39’). Το καλάθι του Κώστα Σλούκα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, έδωσε τελικά τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό σκορ ήταν το 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 3 (1/8 σουτ), Αμπάλδε, Χεζόνια 5 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντεκ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πουαριέ 2, Κορνελί 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ταβάρες 14 (5/9 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιουλ 14 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιαμπουσέλε 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μούσα 17 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα), Σλούκας 14 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (8/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 5 (2/2 δίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 10 (4/5 δίποντα, 2/5 βολές)