Ολυμπιακός-Σλόβαν Μπρατισλάβας: Από τα πέναλτι… στα play off του Europa League

Τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός, νίκησε στα πέναλτι και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League.

Την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε με 3-4 στα πέναλτι τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, μετά το 1-1 του κανονικού αγώνα και το 2-2 της παράτασης, στο «Tehelne Pole Stadium», για τον επαναληπτικό του γ’ προκριματικού.

Οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι «τα χρειάστηκαν», μιας και ενώ προηγήθηκαν, δέχθηκαν την ισοφάριση με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί αφού προηγήθηκαν πάλι, ισοφαρίστηκαν εκ νέου, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι και την πήρε ο Ολυμπιακός.

Σκόρερ του Ολυμπιακού ο Φίλιπ Ζινκερνάγκελ στο 54’ και ο Αγκιμπού Καμαρά στο 100’ της παράτασης, ενώ για Σλόβαν ισοφάρισαν ο Ιβάν Σάπονιτς στο 90’+4’ και ο Αντρέ Γκριν στο 108’.

Στη διαδικασία των πέναλτι, σκόραραν οι Μπουχαλάκης, Μασούρας, Άβιλα και Βαλμπουενά, ο Κούντε αστόχησε, ο Βατσλίκ απέκρουσε την εκτέλεση του Τσακβετάτζε, ενώ αστόχησε και ο Κούτσκα.

Η Σλόβαν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Άμπενα στο 90’+7’.

Έτσι, ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ του Europa League, θα παίξει με τον Απόλλωνα Λεμεσού, με το πρώτο ματς την Πέμπτη 18/8 στη Λευκωσία (και όχι στη Λεμεσό) και τον επαναληπτικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» μία εβδομάδα μετά.

Η σημερινή πρόκριση μάλιστα, ήταν εξαιρετικά σημαντική, μιας και σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός θα έχει παρουσία σε ομίλους. Μιας και ακόμη και στο απευκταίο σενάριο που δεν θα καταφέρει να περάσει τους Κύπριους, θα είναι στους ομίλους του Europa Conference League.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Κούντε στον άξονα, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας στα άκρα, Ζινκερνάγκελ σε δημιουργικό ρόλο και Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Στο 7’ ο Άβιλα έκανε ένα σουτ που όμως πέρασε αρκετά έξω.

Στο 18’ ο Κούτσκα σούταρε μετά από φάουλ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός.

Στο 23’ ο Άβιλα σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Μασούρα δεν ήταν καλή.

Στο 25’ ο Κούντε γέμισε με εξωτερικό φάλτσο, ο Ελ Αραμπί έκανε προβολή, αλλά ο Τσόβαν απέκρουσε.

Στο 30’ ο βατσλίκ μπλόκαρε μακρινό σουτ του Κανκάβα. Ενώ στο 36’ ο Τσακβετάτζε ελίχθηκε και σούταρε με τον Τσέχο να μπλοκάρει ξανά.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 54’ Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Ζινκερνάγκελ, που σούταρε έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Κανκάβα και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 56’ ο Μπαρσεγιάν σούταρε, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Στο 77’ ο Γκριν βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Σισέ να αποσοβεί.

Από το 80ο λεπτό, ο Κορμπεράν άλλαξε το σχηματισμό και έπαιξε με 3 στόπερ, για να κρατήσει το σκορ. Ενώ 5 λεπτά μετά, με την αποχώρηση του Μπα, γύρισε στόπερ ο Εμβιλά.

Στο 81’ ο Γκριν βρέθηκε φάτσα με τον Βατσλίκ, τον πέρασε και ο Μανωλάς έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

Ενώ στο 84’ ο Σάπονιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Βατσλίκ μπλόκαρε το σουτ του.

Στο 90’ μετά από ασταθή απόκρουση και κακό υπολογισμό του Βάτσλικ, ο Σάπονιτς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 90’+3’ ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα με τον Άβιλα, η μπάλα έφτασε στον μασούρα, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90’+4’ η Σλόβαν ισοφάρισε. Μετά από πάσα σε εκτέλεση κόρνερ, δεν πήγε κανένας παίκτης πάνω στον Άγκμπο που γέμισε και ο Σάπονιτς που ερχόταν με φόρα για έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 90’+7’ ο Άμπενα είχε αψιμαχία με τον Τικίνιο, είδαν και οι δύο την κίτρινη κάρτα, όμως για τον παίκτη της Σλόβαν ήταν η δεύτερη και έτσι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Έτσι, με το 1-1, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα. Στο 100’ ο Εμβιλά έβγαλε εξαιρετιμή μεγάλη μπαλιά, ο Μασούρας κατέβασε με κεφαλιά-πάσα για τον επερχόμενο Αγκιμπού, που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 1-2.

Στο 108’ η Σλόβαν έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση. Ύστερα από… «βόλεϊ» που έπαιξαν οι Τσέχοι στην περιοχή του Βατσλίκ, ο Γκριν βρέθηκε μόνος τους και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Σκορ με το οποίο το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι (πρώτη η Σλόβαν): Ραμίρες 1-0, Κουντέ άουτ 1-0, Σάπονιτς 2-0, Μπουχαλάκης 2-1, Κούτσκα άουτ 2-1, Μασούρας 2-2, Γκριν 3-2, Άβιλα 3-3, Τσακβετάτζε απέκρουσε ο Βατσλίκ 3-3, Βαλμπουενά 3-4.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο (69’ Άγκμπο), Πάουστσεκ (91’ Μεντβέντεβ), Κανκάβα (91’ Τσάβριτς), Κούτσκα, Ζμχραλ (85’ Ραμίρες), Τσακβετάτζε, Μπαρσεγκιάν (69’ Σάπονιτς), Γκριν

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα (85’ Μπουχαλάκης), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε, Ραντζέλοβιτς (80’ Μανωλάς), Μασούρας, Ζινκερνάγκελ (68’ Αγκ. Καμαρά), Ελ Αραμπί (68’ Τικίνιο, 91’ Κανέ, 110’ Βαλμπουενά)