Ολυμπιακός: Από το πόδι του Ελ Κααμπί στους “16” του Conference League!

Νίκησε και στη Βουδαπέστη τη Φερεντσβάρος ο εξαιρετικός Ολυμπιακός, με γκολ του Ελ Κααμπί, και προκρίθηκε στους «16» του UEFA Europa Conference League!

Στους «16» του UEFA Europa Conference League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 0-1 τη Φερεντσβάρος στην «Γκρουπάμα Αρένα» της Βουδαπέστης για τον επαναληπτικό της φάσης play off της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, με την εξαιρετική καθοδήγηση του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, έκαναν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλα γκολ. Ωστόσο πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και μαζί και την πρόκριση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί με πέναλτι στο 45’.

Η κλήρωση η οποία θα βγάλει τον αντίπαλο του Ολυμπιακού στους «16» θα γίνει αύριο Παρασκευή 23/2 στις 14:00 ώρα Ελλάδας.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα, Τσικίνιο, Όρτα, Έσε τριάδα στο κέντρο, Ποντένσε, Φορτούνης στα άκρα και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως νωθρά το παιχνίδι, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά έβρισκε τα πατήματά του στο γήπεδο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αφού είχε χάσει δυο τεράστιες ευκαιρίες, πέτυχε το γκολ με το πέναλτι του Ελ Κααμπί. Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες έλεγχαν το ματς κάνοντας κάποιες ευκαιρίες, φτάνοντας στη νίκη και την πρόκριση.

Στο 11’ ο Όρτα σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει.

Στο 30’ ο Φορτούνης σέντραρε από δεξιά, ο Ελ Κααμπί έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ολυμπιακός στο 38’ και στο 39’ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες. Αρχικά, ο Όρτα έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε τον Ντίμπουζ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Και στο 39’ ο Ποντένσε εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά αστόχησε.

Και στο 43’ σε σέντρα από αριστερά (και φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού) ο Ελ Κααμπί έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυντικού. Ο Τουρπέν είδε τη φάση στο VAR και καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ελ Κααμπί στο 45’ κάνοντας το 0-1.

Στο 53’ ο Φορτούνης έκανε διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ντίμπουζ μάζεψε.

Στο 67’ ο Ελ Κααμπί έκανε ανάποδο ψαλίδι, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει σε κόρνερ. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ποντένσε έκανε ραμπόνα που έδιωξε σε κόρνερ ο Ντιμπούζ.

Στο 69’ ο Μακρέτσκις σούταρε από μακριά και ήταν άστοχος. Ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Όρτα στο 71’.