Ολυμπιακός-Άρης: “Ερυθρόλευκο” τρίποντο με Μασούρα

Με γκολ του Γιώργου Μασούρα, ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη επί του Άρη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του για το 2023.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο συνάντησαν δυσκολία, στην επανάληψη ανέβηκαν και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη. Την τέταρτη κατά σειρά και μάλιστα με μηδέν παθητικό.

Το γκολ των Πειραιωτών πέτυχε ο Γιώργος Μασούρας στο 46ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανεβαίνει στους 38 βαθμούς και είναι μόνος στην 3η θέση. Από την άλλη ο Άρης μένει στους 28.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την προσεχή Τετάρτη (18/1, 19:00) για τον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Παπασταθόπουλο, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στη μεσαία γραμμή, Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Από την άλλη, με 4-3-3 παρέταξε τον Άρη ο Άλαν Πάρτνιου, με τον Κουέστα στο τέρμα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού στην άμυνα Ετέμπο, Νταμπό, Νταρίντα στο κέντρο, Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία στα πλάγια και Γκρέι στην κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε καλό ρυθμό, δεν είχε πολλές φάσεις. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πέτυχαν το γκολ, έχασαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Στο 9’ ο Άρης θα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Γκρέι που πέρασε λίγο άουτ, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

Στο 18’ σε γυρίσματα του Μπιέλ κα του Ροντινέι, η άμυνα του Άρη έδιωξε. Ενώ ένα λεπτό μετά, σε φάση διαρκείας, ο Ματέο Γκαρσία δοκίμασε ένα πλασέ που ήταν αρκετά άστοχο.

Στο 27’ ο Μαντσίνι βρήκε χώρο και σούταρε, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Ενώ στο 29’ ο Μπακαμπού σκόραρε μετά από πάσα του Φορτούνη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 40’ ο Χάμες εκτέλεσε φάουλ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 43’ ο Άρης πέτυχε γκολ με τον Νταρίντα, ο οποίος μετά από γύρισμα του Μαζικού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το VAR έδειξε πως ήταν εκτεθειμένος και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Αυτό ο Ολυμπιακός το άλλαξε άμεσα με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Στο 46’, μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη, ο Χάμες έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μασούρας (που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο), τρύπωσε ανάμεσα στους αμυντικούς και με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 50’ο Χάμες έβγαλε κάθετη στον Μπακαμπού, που σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, με τον Κουέστα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 55’ ο Γκρέι σκόραρε, αλλά αφενός ήταν εκτεθειμένος και δεν υπήρξε γκολ, αφετέρου συγκρούστηκε με τον Πασχαλάκη, με τους δύο παίκτες να σηκώνονται μετά από λίγο.

Στο 62’ ο Άρης κυκλοφόρησε τη μπάλα, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο 71’ ο Ίνμπομ Χουάνγκ έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Και δύο λεπτά μετά, ο Μπιέλ μπήκε στην περιοχή περνώντας τρεις αντιπάλους του, επωφελούμενος και από τις κόντρες, πλάσαρε, ο Κουέστα απέκρουσε δύσκολα με το πόδι και στη συνέχεια ο επερχόμενος Μασούρας δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αστόχησε.

Ο Μίτσελ από το 79’ και την είσοδο του Σαμασέκου αντί του Χάμες, άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-3-3, με Εμβιλά, Χουάνγκ, Σαμασέκου στο κέντρο και τους Μπιέλ-Μασούρα στα άκρα.

Στο 86’ ο Μπιέλ εκτέλεσε φάουλ κοντά στην περιοχή, με τον Κουέστα να πέφτει και να το διώχνει.

Στο 90’+4′ ο Ελ Αραμπί μπήκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση, πλάσαρε, με τον Κουέστα να διώχνει.

Και στην τελευταία φάση, στο 90’+7′ ο Πάλμα αστόχησε σε φάουλ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ππασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Φορτούνης (46’ Μασούρας), Μπιέλ (88’ Γκάρι Ροντρίγκες), Χάμες Ροντρίγκες (78’ Σαμασέκου), Μπακαμπού (69’ Ελ Αραμπί)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό (79’ Ντουκουρέ), Μαντσίνι (85’ Πάλμα), Ματέο Γκαρσία, Νταρίντα (73’ Μανού Γκαρσία), Γκρέι (73’ Καμάτσο)