Ολυμπιακός-Athens Καλλιθέα: Αγχώθηκε αλλά νίκησε

«Δύο στα δύο» για τον Ολυμπιακό που νίκησε στην έδρα του την Athens Καλλιθέα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 την Athens Καλλιθέα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στον αγώνα που έκλεισε τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ.

Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι στην έδρα τους για τη φετινή αγωνιστική περίοδο (μιας και είχε μεσολαβήσει το φιλικό με τη Νότιγχαμ Φόρεστ).

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, παρόλο που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, έδειξε πως παιχνίδι με το παιχνίδι βρίσκει όλο και περισσότερο τον ρυθμό της, δείχνοντας μια πειστική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η εικόνα ήταν εμφανώς αλλαγμένη, με τους γηπεδούχους να έχουν κακή εικόνα και την ομάδα της Καλλιθέας να φτάνει στην ισοφάριση. Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός «ξύπνησε», πίεσε και τελικά έφτασε στη νίκη.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Κρίστοφερ Βέλντε στο 14’ και ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ στο 77’. Ενώ για τους Καλλιθεάτες ισοφάρισε ο Ρόμπερτς Ουλντρίκις στο 60’.

Ντεμπούτο έκανε ο Ντάνι Γκαρθία.

Έτσι, οι Κυπελλούχοι του Conference League, κάνουν το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα και με 6 βαθμούς βρίσκονται στην 1η θέση, μαζί με τον ΠΑΟΚ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιακό, το προσεχές Σάββατο (31/8, 19:30) εκτός έδρας απέναντι στη Λαμία, ενώ ακολουθεί η διακοπή για τους αγώνες της Εθνικής Ομάδας.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Μπιανκόν, Πιρόλα, Ορτέγκα στην άμυνα, Ντόη, Έσε στον άξονα, Ζέλσον Μαρτίνς, Τσικίνιο, Βέλντε μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα, έχοντας την κατοχή και πιέζοντας.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 14ο λεπτό. Ο Ορτέγκα έβγαλε μπαλιά στον Βέλντε, αυτός μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια σούταρε από πλάγια θέση και νίκησε τον Μπαραγκάν για το 1-0.

Στο 22’ ο Ροντινέι έκανε προσποίηση, σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 27’ ο Βέλντε μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μαρτίνς και εκείνος αμέσως στον Τσικίνιο που σούταρε στα σώματα. Ο Μαρτίνς στην επαναφορά σούταρε άστοχα.

Στο 36’ σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βέλντε πήρε τη μπάλα, κινήθηκε παράλληλα στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του, ο Μαρτίνς σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή.

Η Athens Καλλιθέα έκανε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 42’, όταν ο Σόιρι σούταρε από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Ντόη και κατέληξε κόρνερ.

Στο 45’+3’ ο Βέλντε σούταρε πιεζόμενος και κέρδισε κόρνερ.

Στο 48’ στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους, η μπάλα έφτασε στον Ουλντρίκις, που σούταρε, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Στο 58’ μετά από εκτέλεση φάουλ από πλευράς Καλλιθέας, ο Σόιρι σούταρε, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει.

Η Athens Καλλιθέα ισοφάρισε στο 60’. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μότοκ έπιασε κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ουλντρίκις με σουτ έκανε το 1-1.

Στο 67’ ο Ροντινέι σούταρε από μακριά, αλλά πέρασε άουτ.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο 69’ προχώρησε σε αλλαγές, με τον Ντόη να γυρνά στα στόπερ και τον Ντάνι Γκαρθία να μπαίνει ως εξάρι (αντί του Μπιανκόν). Ενώ τη θέση του Τσικίνιο πήρε ο Γιάρεμτσουκ, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3.

Στο 74’ ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος σούταρε από δύσκολη θέση, με τον Μπαραγκάν να μπλοκάρει.

Στο 76’ ο Μασούρας πήρε τη μπάλα, συνέκλινε και σούταρε από την αριστερή γωνία της περιοχής, με τον Μπαραγκάν να μπλοκάρει.

Στο 77’ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Στάμενιτς έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον ΕΛ Κααμπί που έκανε προβολή, ο Μπαραγκάν απέκρουσε και στην επαναφορά ο Γιάρεμτσουκ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Μάλιστα, αρχικά ο βοηθός αρχικά σήκωσε το σημαιάκι, ενώ ύστερα από έλεγχο της φάσης από το VAR, ο διαιτητής Ευαγγέλου μέτρησε το γκολ.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (69’ Ντάνι Γκαρθία), Πιρόλα, Ορτέγκα, Ντόη, Έσε (49’ Στάμενιτς), Μαρτίνς, Τσικίνιο (69’ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (69’ Μασούρας), Ελ Κααμπί

Athens  Καλλιθέα (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Σόιρι (75’ Χάνουσεκ), Μεχίας (40’ Ντεμέτριους), Ισιμάτ, Πασαλίδης, Ματίγια (84’ Βασιλόγιαννης), Μότοκ, Μερκάτι (46’ Ντιμπά), Μουτίνιο (84’ Λουκίνας), Ουλντρίκις