Ολυμπιακός: Χωρίς Φορτούνη και Ροντινέι στο Ηράκλειο

Χωρίς Φορτούνη, Ροντινέι ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο, θέλει τη νίκη επί του ΟΦΗ.

Τον ΟΦΗ στο «Θ. Βαρδινογιάννης» αντιμετωπίζει απόψε (30/10, 21:30) ο Ολυμπιακός για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι Πειραιώτες έρχονται από τη μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη επί της Γουέστ Χαμ, αλλά και από την ανακοίνωση της πρωτόδικης απόφασης για τα όσα συνέβησαν στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, μιας και τους έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός, ενώ έχουν μηδενιστεί και για το ματς εκείνο, η νίκη απόψε αποτελεί μονόδρομο, έτσι ώστε αφενός να διατηρηθεί στο -1 πλέον από τον Παναθηναϊκό, αφετέρου να μην έχει απώλειες μέχρι να τελεσιδικήσει η απόφαση.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ άφησε εκτός αποστολής τους Φορτούνη και Ροντινέι που δέχθηκαν χτυπήματα αντιπάλων και τραυματίστηκαν στον αγώνα της Πέμπτης κόντρα στη Γουέστ Χαμ, αλλά και τον Φρέιρε που είναι ανέτοιμος.

Από την άλλη, επέστρεψε ύστερα από καιρό ο Μπρίνιτς, ο οποίος είχε αγωνιστεί στους αγώνες κόντρα σε Ατρόμητο και Λαμία για 6 και 9 λεπτά αντίστοιχα.

Έτσι, ο Ισπανός αναμένεται να ξεκινήσει με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Κίνι, Ρέτσος, Πορόζο, Ορτέγκα στην άμυνα, Καμαρά, Έσε στον άξονα, ενώ είναι πιθανό να πάρει φανέλα βασικού και ο Αλεξανδρόπουλος, Ποντένσε, Μπιέλ, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Η αποστολή του Ολυμπιακού: Πασχαλάκης, Τζολάκης, Παπαδούδης, Ορτέγα, Κίνι, Πορόζο, Ρέτσος, Ντόη, Μαντί Καμαρά, Σκάρπα, Αλεξανδρόπουλος, Βρουσάι, Καρβάλιο, Μπιελ, Εσε, Ποντένσε, Μπρνιτς, Σολμπάκεν, Ελ Κααμπί, Ελ Αραμπί, Μασούρας, Γιόβετιτς.