Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Φενέρ, έγραψε ιστορία ο Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 17η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 87-96.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε τον αγώνα, καθώς τον πρόδωσε η περιφερειακή του άμυνα κάτι που φάνηκε κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς δέχτηκε 30 πόντους! Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 12 πόντους, με το σκορ να είναι στο 40-52. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο, καθώς μείωσαν στους 4 πόντους. Η Φενέρ ωστόσο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει τα ηνία και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 18 πόντους, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Τελικά, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να φύγει με το διπλό και να πάρει μια σημαντική νίκη, με 87-96.

Ο Βασίλης Σπανούλης κατάφερε να ξεπεράσει τον Ναβάρο στην κατάταξη των σκόρερ της Euroleague και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Euroleague.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του πρώην κομισάριου του NBA, Ντέιβιντ Στερν, ο οποίος απεβίωσε το βράδυ της πρωτοχρονιάς.

Με τρίποντο του Τσέρι, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με 8-2 (2’). Ο Κάλινιτς με τρίποντο μείωσε σε 10-8 (4’). Ο Πρίντεζης πέτυχε καλάθι και φάουλ και διαμόρφωσε το σκορ σε 15-10 (6’). Με δύο εύστοχες βολές του Μιλουτίνοφ, το σκορ έφτασε στο 17-12 (7’). Ο Μαχμούτογλου με ωραία backdoor κίνηση τελείωσε με λέι απ, για το 17-16, ενώ στη συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 20-16 (9’). Η απάντηση ήρθε από τον Σλούκα, ο οποίος με δικό του τρίποντο μείωσε σε 20-19 (9’). Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε τρίποντο πίσω από τη μέση του γηπέδου στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώνοντας το σκορ σε 20-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μαχμούτογλου, 20-25 (11’). Ο Ουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το 24-29 (12’). Ο Ντατόμε βρήκε νέο τρίποντο για τους Τούρκους και ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους, 26-32 (13’). Ο Μαχμούτογλου πέτυχε το δεύτερο του τρίποντο, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος, 26-35 (14’). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 30-35, στη συνέχεια όμως ο Ουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 30-38 (15’). Ο Ριντ με δύο δυνατά καρφώματα μείωσε σε 34-38 (16’). Ο Ντε Κολό απάντησε με τρίποντο και έκανε το 34-41 (17’). Ο Ντε Κολό πέτυχε το τρίτο του τρίποντο, έπειτα από την κακή περιφερειακή άμυνα των παικτών του Κεμζούρα, κάνοντας το 36-46 (18’). Δύο εύστοχες βολές του Ντε Κολό, έδωσαν στην Φενέρ το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα, το +12, το σκορ στο 36-48 (19’). Ο Τσέρι πέτυχε τρίποντο και μείωσε σε 40-50 (19’). Το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 40-52, έπειτα από λέι απ του Ντε Κολό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Ντε Κολό, με τη διαφορά να φτάνει τη μεγαλύτερη τιμή της, το +15, 40-55 (21’). Ο Ντατόμε με τρίποντο έκανε το 42-61 και έφτασε τη διαφορά στο +19, 42-61 (22’). Ο Πρίντεζης βρήκε απάντηση με 4 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 46-61 (24’). Η διαφορά έπεσε στους 13 πόντους, με καλάθι του Παπανικολάου, 48-61 (25’). Ο Τσέρι με ατομική ενέργεια έκανε το 52-63 (26’). Ο Πρίντεζης με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους και έκανε το σκορ 55-63 (27’). Ο Ολυμπιακός με ένα τρομερό ξέσπασμα, μείωσε σε 61-65 (29’). Η Φενέρ παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και ανέκαμψε, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στους 13 πόντους, έπειτα από καλάθι του Ντατόμε με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 61-74.

Ο Σπανούλης πέτυχε τρίποντο και έκανε το 64-74 (31’). Ο Βέστερμαν βρήκε απάντηση με δικό του τρίποντο και έκανε το 64-77 (31’). Ο Βέστερμαν πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και έδωσε περιθώρια στην ομάδα του να πιστεύει από νωρίς σε νίκη, καθώς η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους, με το σκορ στο 66-84 (23’). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 69-84 (36’). Ο Πολ με τρίποντο μείωσε στους 12 πόντους, με το σκορ στο 72-84 (35’). Ο Ντε Κολό πέτυχε ακόμα ένα καλάθι και έκανε το 76-90 (37’). Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε τρίποντο, με το οποίο έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Euroleague, 80-90 (38’). Ο Πολ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 84-92 (39’). Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε σε 87-94, ήταν όμως πολύ αργά για τον Ολυμπιακό (39’). Το τελικό σκορ ήταν το 87-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 2, Μπόλντγουιν, Πολ 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Τσέρι 10 (2), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 11 (2), Ρούμπιτ 4, Ριντ 10.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 6 (2), Μαχμούτογλου 8 (2), Κάλινιτς 6 (1), Σλούκας 14 (2), Ντε Κολό 32 (5), Γουίλιαμς 13 (1), Τόμας 2, Ντατόμε 15 (3).