Ολυμπιακός: Εύκολη επικράτηση επί του Κολοσσού για το 6-0

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια εύκολη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου, για την 6η αγωνιστική της Α1 Basket League.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Κολοσσό Ρόδου, για την 6η αγωνιστή της Α1 των ανδρών, παίρνοντας μια εύκολη νίκη με 99-64.

Οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και πέρασαν ένα εύκολο και ξεκούραστο απόγευμα κόντρα στους Ροδίτες. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να ξεκουράσει ουσιαστικά μερικούς από τους βασικούς παίκτες του, καθώς ακολουθεί “διαβολοβδομάδα” στην Euroleague.

Κορυφαίος ο Πίτερς με 21 πόντους, με τον ΜακΚίσικ να σταματά στους 14. Από 12 πόντους είχαν οι Φαλ και Παπανικολάου, με τον Βεζένκοφ να μένει στους 8. Οι Γουόκαπ και Σλούκας ήταν άποντοι. Από τους Ροδίτες, που υποχώρησαν στο 2-4, ξεχώρισε ο Σταρκς με 21 πόντους.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν την αναμέτρηση με διάθεση για να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα, κάτι το οποίο το κατάφεραν χωρίς όμως να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς οι Ροδίτες ήταν σκληρό καρύδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν τον αρχικό τους στόχο πράξη, ξεφεύγοντας πολύ στο σκορ. Για αρχή πήγαν το σκορ στο 35-18 με τη διαφορά στο +17, ενώ τελείωσαν το ημίχρονο με το σκορ να εκτοξεύεται στο 51-25 και τη διαφορά πλέον στο +26.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και ήταν τρομερά εύστοχοι, με το σκορ να ανεβαίνει συνεχώς και τη διαφορά να συνεχίζει στα επίπεδα του double score. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 74-43, με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να κλειδώνουν τη νίκη από νωρίς.

Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο νικητής είχε ουσιαστικά κριθεί από πολύ νωρίτερα. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 99-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 51-25, 74-43, 99-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Λούντζης 5, Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (1/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 6 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάπας 5 (1 τρίποντο, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας, Μπόλομποι 7 (3/3 δίποντα), Πίτερς 21 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 14 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές)

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 21 (6/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χρυσικόπουλος 4, Όσμπορν 7 (1), Χατζηδάκης 6 (8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (1), Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Μπιλλής 2, Κόφι 2, Ιορδάνου 2, Τιγκ 5 (1)