Ολυμπιακός: Εύκολη επικράτηση κόντρα στην “πεσμένη” Αρμάνι Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, για την 11η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας και επικράτησε με 91-70.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα, επηρεάστηκαν στην αρχή από τον υποτονικό ρυθμό του αγώνα και σε συνδυασμό με την αστοχία τους δεν ξεκίνησαν θετικά. Παρόλα αυτά όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν πιο αποφασισμένοι και στο ημίχρονο προηγούνταν με τρεις πόντους (40-37). Ο Ολυμπιακός παρουσίασε σοβαρότητα και αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα της Αρμάνι Μιλάνο και πήρε μία εύκολη νίκη.

Για τον Ολυμπιακό πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και πάλι ο Μιλουτίνοφ, με το νταμπλ-νταμπλ που πέτυχε (11 π., 10 ριμπ.). Για τους Ιταλούς, ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ τελείωσε με 14 πόντους, ενώ ο Νέντοβιτς με 12 πόντους.

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός βράβευσε τον Χρήστο Σταυρόπουλο, για την πολυετή προσφορά του στον σύλλογο.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0 έπειτα από δύο αγωνιστικά λεπτά, με τον Κώστα Παπανικολάου να σκοράρει το πρώτο καλάθι του αγώνα, 2-0 (2’). Η αστοχία συνεχίστηκε με το σκορ στο 5-5 (4’). Ο Ουίλ Τσέρι με λέι απ έκανε το 11-9 (7’). Ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 13-17 (9’). Ο Τζεφ Μπρούκς διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 15-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 2 εύστοχα τρίποντα, 21-21 (11’). Με τον ρυθμό του αγώνα να ήταν σε χαμηλά επίπεδα, το σκορ βρέθηκε στο 27-27 έπειτα από ατομική ενέργεια του Σπανούλη (14’). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο και έκανε το 29-33 (16’). Ο Παπανικολάου με τρίποντο ισοφάρισε σε 35-35 (18’). Ο Πρίντεζης με δίποντο έκανε το 40-37, το οποίο ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο τρίποντο ξεσήκωσε τον κόσμο του Ολυμπιακού και έκανε το 46-39 (22’). Ο Αντώνης Κόνιαρης πέτυχε και αυτός τρίποντο, για το 49-41 (23’). Τρίποντο και από τον Βασίλη Σπανούλη, με το σκορ στο 52-43 και τη μεγαλύτερη διαφορά (+9) στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο (23’). Ο Ολυμπιακός μέσα από την καλή του άμυνα και τις επιθετικές του λύσεις διεύρυνε τη διαφορά στους 14 πόντους και το σκορ σε 58-44 (26’). Ο Ρότσεστι πέτυχε γκολ φάουλ και έκανε το 61-46 (37’). Ο Μπράντον Πολ συνέχισε το επιθετικό «κρεσέντο» των «ερυθρόλευκων» και με τρίποντο έκανε το 69-52 (39’). Ο Μπόλτνγουϊν με δίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 71-53.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία για τις δύο ομάδες, 72-53 (33’). Ο Ρούμπιτ με δίποντο έκανε το 74-53 (33’). Ο Ουίλ Τσέρι με εξαιρετική ενέργεια πέτυχε δίποντο και έκανε το 78-55 (35’). Ο Βεζένκοφ με τρίποντο έφτασε το σκορ στο 81-57, ενώ στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ έκανε το 83-57 (36’). Έπειτα από άψογη συεργασία του Σπανούλη με τον Παπανικολάου, το σκορ έφτασε στο 87-65 (38’). Ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έκανε το 91-67 (39′). Ο Μίτσοφ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 91-70 .

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές), Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 4, Μιλουτίνοβ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοφ 11 (1), Μπιλίγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεθ 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/38 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 19/25 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/16 βολές, 18 ριμπάουντ (15+3), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (6/12 στις 21:30), ενώ η Αρμάνι θα γυρίσει στο Μιλάνο για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα (5/12 στις 21:45).