Ολυμπιακός: Έκανε το καθήκον του κόντρα στο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ, για την 6η αγωνιστική της Basket League, συνεχίζοντας αήττητος στον εγχώριο θεσμό.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε αήττητος στην Basket League, έπειτα από τη νίκη του με 86-68 επί του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και να “κλέψουν” τη νίκη στο ΣΕΦ.

Στο 1-5 έπεσαν οι Θεσσαλονικείς που είχαν αρκετά δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα της περιόδου. Σε rotation 11 παικτών πήγε ο Γιώργος Μπαρτζώκας που διαχειρίστηκε τα λεπτά όλων και δεν χρησιμοποίησε τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ.

Ο ΜακΚίσικ ήταν πολύ καλός με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Το καλύτερο του φετινό ματς πραγματοποίησε ο Λούντζης με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Πολύ ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά άστοχος καθώς είχε 0/4 τρίποντα, 12-13 (5′). Εξαιρετικός ο Μάρβιν Τζόουνς του ΠΑΟΚ, έχει 8 πόντους (4/4 δίποντα) απέναντι στον Φαλ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο πολύ πιο συγκεντρωμένος και με μεγαλύτερη ευστοχία κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ, καθώς βρέθηκε να κερδίζει με 38-30 (16′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν σερί 0-8 και να ισοφαρίσουν (38-38) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες ωστόσο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-38.

Ένα επί μέρους 8-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έβαλε τον Ολυμπιακό στο +9, 49-40 (24′). Με ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, οι “ερυθρόλευκοι” βρλεθηκαν στο +17, έπειτα από ένα καλό επιθετικά διάστημα (28′). Ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 66-52.

Η τελευταία περίοδος ήταν η ευκαιρία ο ΠΑΟΚ να διεκδικήσει ότι μπορούσε, με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν σε 66-56 (34′). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάντως δεν έδωσε παραπάνω ελπίδες στους αντιπάλους, με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία φαινομενικά από το σκορ εύκολη νίκη, όμως αυτό δεν μπορεί να αφήσει στην άκρη την καλή παρουσία του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση. Το τελικό σκορ ήταν το 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 11 (4/10 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Λούντζης 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 8 (2 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Πρίντεζης 10 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 10 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 6 (0/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντιλέο 5 (1), Τζόουνς 17 (8/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμαριανός 2, Ρούμογλου, Γ. Καμπερίδης 5 (1/5 σουτ), Κάρτερ 14 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τολιόπουλος 1, Ογκμπέιντε 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 41 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 17 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/30 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 9/11 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη