Ολυμπιακός: Επέστρεψε αλλά “έπεσε” με ψηλά το κεφάλι κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός συνήλθε, αλλά τελικά δεν κατάφερε να νικήσει τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε σκληρά -παρά τα πολλά και σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει-, όμως, ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε με 77-79, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο 3-3, ενώ η Φενέρ ανεβαίνει στο 5-1.

Η Φενέρ… σόκαρε τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα. Εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα αμυντικά κενά των «ερυθρολεύκων» και με επιθετικό οδηγό τον Πιερ βρέθηκε στο +12 (13-1) μόλις στο 3’ λεπτό. Ο Αιζάια Κάνααν έδωσε λύσεις από την περιφέρεια (17-9), όμως, οι γηπεδούχοι, που τελείωνάν με άνεση τις φάσεις μέσα στην ρακέτα, αύξησαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (29-13 στο 9’ και 36-20 στο 13’). Με την είσοδο του Νίκολα Μιλουτίνοφ η ομάδα μας βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, όμως, δεν ήταν αρκετές (46-33 στο 20’).

Στην επανάληψη, ωστόσο, εμφανίστηκε ένας άλλος Ολυμπιακός. Με πίεση στην άμυνα, κίνηση στην επίθεση, καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και επιθετικό πλουραλισμό, κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 13-2 να μειώσει στους 2π. (48-46) στο 25’. Παρότι το ματς μετατράπηκε αυτομάτως σε ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, μέχρι που οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 71-71 στο 37’ και 74-74 στο 38’.

Το τελευταίο λεπτό: Με τρίποντο του Παπαγιάννη η Φενέρ βρέθηκε στο +5 (79-74), 52’’ για το τέλος ο Πίτερς μείωσε σε 79-77 από την ίδια θέση. Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις των γηπεδούχων με τελευταία εκείνη του Γουϊλμπεκιν σε σουτ 3π. 17.1’’. Στον χρόνο που απέμενε ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς ο Γκος έχασε σχεδόν αμαρκάριστο λέι άπ, ενώ ούτε ο Μιλουτίνοφ κατάφερε την εκπνοή να σπρώξει την μπάλα στο καλάθι, παρότι το φόλοου που επιχείρησε ήταν εμπρόθεσμο.

Δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77.