Ολυμπιακός: “Έσπασε” την αήττητη έδρα του Κολοσσού

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες στο πρωτάθλημα της A1 Basket League, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου για την 13η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός στη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό και επικράτησε με 69-87, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο Ισραήλ από τη Μακάμπι. Στο 10-1 πλέον το ρεκόρ των Πειραιωτών, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός έπεσε στο 7-5, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Γουόκαπ (double-double με 13 π. και 10 ριμπάουντ), Σλούκας (13π.) και Μάρτιν (13π.), ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Φλόιντ (21π.) και Μίλερ (19π.).

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Φαλ να παίρνει κατοχές στην επίθεση προηγήθηκε με 8-3 (3′) και με 19-11 (8′) μετά από σερί τρίποντα των Παπανικολάου, Ουόκαπ και Λιβιό, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 19-16 μετά από 5 σερί πόντους του Φλόιντ των γηπεδούχων.

Η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων ήταν το κλειδί στην δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό όμως να ζεσταίνεται και να ανοίγει τη διαφορά με συνεχόμενους πόντους από τον Κώστα Σλούκα. Οι ερυθρόλευκοι δημιούργησαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου μισού στο +12, 32-44.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε στη Ρόδο με τον Ολυμπιακό να αποδίδει κακό μπάσκετ χωρίς κίνηση και με αστοχία στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός με δύο επιπλέον λάθη έμεινε χωρίς πόντο για 4 λεπτά και ο Κολοσσός μείωσε σε 44-38 (24′) με σερί 6-0. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να κάνουν λάθη (15), αλλά ο Ντόρσεϊ και ο Ουόκαπ βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16,59-43 (28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-45 και ουσιαστικά όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού παρέμεναν ανταγωνιστικοί και πάλευαν στο παρκέ μειώνοντας σε 68-52 (33′) με τον Φλόιντ να φτάνει τους 16 πόντους. Με τον νικητή ουσιαστικά να έχει κριθεί ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη να περνάει στο παρκέ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 19 πόντους (75-56 στο 37′) και στο φινάλε πανηγύρισε τη νίκη με 87-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Μομίροφ, Γουίλιαμς 11 (3), Τιλί 5 (6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Ποτ 5, Ξανθόπουλος (4 λάθη), Πράπας 4, Καμπούρης, Μαργαρίτης 2, Μπιλλής, Μίλερ 19 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλόιντ 21 (5/10 δίποντα, 6 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτώκας): Γουόκαπ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 9 (1), Φαλ 6 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 9 (3/5 δίποντα), Έισι 3 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (1), Σλούκας 14 (3/8 τρίποντα, ), Μάρτιν 13 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 22/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 27 ριμπάουντ (15+12), 18 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 17/26 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 20/23 βολές, 41 ριμπάουντ (32+9), 14 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.