Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε: Ο Σλούκας “πλήγωσε” την πρώην ομάδα του – Καθοριστικός ο Φαλ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε και έφτασε στο 5-2 στη βαθμολογία της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε με 67-65 στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” πάρα το γεγονός ότι μέχρι το ημίχρονο είχαν το πάνω χέρι, δεν κατάφεραν να “καθαρίσουν” το ματς, επιτρέποντας στη Φενέρμπαχτσε να γυρίσει το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει το καθοριστικό καλάθι δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Πέρα από το μεγάλο σουτ νίκης ο Σλούκας είχε ακόμη 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο κυρίαρχος Μουσταφά Φαλ (10π., 9ριμπ., 2κοψ.) και οι Ντόρσεϊ (10π.), Λαρεντζάκης (10π.). Για την Φενέρ ο καλύτερος ήταν ο Βέσελι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν την αναμέτρηση έχοντας το πάνω χέρι, με βασική κυριαρχία στην άμυνα. Το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρίσκονται μπροστά με 19-12 λίγο πριν λήξη η πρώτη περιόδος. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Νάντο Ντε Κολό, 19-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ ήταν μπροστά με 27-21 (15′). Στη συνέχεια ωστόσο, ο Μαχμούτογλου με 2 συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε και έκανε το 27-27 (16′). Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν απάντηση και με επιμέρους σκορ 13-0, έκαναν το 40-27 (18′).

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε λεπτό στην Φενέρμπαχτσε να κάνει το παιχνίδι της και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και το σκορ στο 53-42 (25′). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοση της στην επίθεση και κατάφερε με επιμέρους σκορ 2-9 να μειώσει στους 4 πόντους, 55-51 (29′). Οι Τούρκοι μείωσαν στο δίποντο και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-53.

Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 55-56 (32′). Η συνέχεια, όπως αναμενόταν, ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Φενέρμπαχτσε ωστόσο να έχει το πάνω χέρι στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνει να ξεφύγει. Ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 62-62 (35′). Ο Κώστας Σλούκας με ένα τεράστιο τρίποντο έκανε το 65-62 (38′). Ο Κώστας Σλούκας με ένα αχρείαστο λάθος στον αιφνιδιασμό της Φενέρμπαχτσε, επέτρεψε στους Τούρκους με καλάθι και φάουλ να ισοφαρίσουν σε 65-65 (39′). Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να σκοράρει στον εναπομένοντα χρόνο. Το τελικό σκορ ήταν το 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές), Φαλ 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 7 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10 (5/8 δίποντα), Χένρι 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πιερ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Βέσελι 14 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/25 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη