Ολυμπιακός-Φερεντσβάρος: “Ερυθρόλευκο” προβάδισμα πρόκρισης με Ελ Κααμπί

Με τον Ελ Κααμπί «λυτρωτή», ο εξαιρετικός Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης επί της Φερεντσβάρος στο ντεμπούτο του Μεντιλίμπαρ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τη Φερεντσβάρος στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον πρώτο αγώνα των play offs του Europa Conference League και πήρε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο τους αγώνα στη συγκεκριμένη διοργάνωση, αλλά και στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκαναν μια εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 83ο λεπτό.

Φανταστική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Ολυμπιακού, μιας και το γήπεδο ήταν κατάμεστο. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη ξανά με παρουσία κόσμου ύστερα από 3,5 μήνες, μετά το κλείσιμό τους από την κυβέρνηση.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στην «Groupama Arena» της Βουδαπέστης την επόμενη Πέμπτη (22/2, 22:00). Μέχρι τότε, οι Πειραιώτες στρέφονται στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την προσεχή Κυριακή (18/2, 20:30).

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ στην πρώτη του παρουσία στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα, Καρβάλιο, Αλεξανδρόπουλος, Έσε τριάδα στο κέντρο, Φορτούνης, Μασούρας στα άκρα και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Μόλις στο 2ο λεπτό, σε εκτέλεση φάουλ της Φερεντσβάρος, ο Βάργκα πετπάχτηκε και σκόραρε με κεφαλιά. Ωστόσο μετά από εξέταση του VAR φάνηκε πως υπήρχε οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 4’ ο Ελ Κααμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά αρχικά έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Στο 8’ ο Φορτούνης σούταρε, με τον Μάε να βάζει την κόντρα.

Στο 24’ ο Ραμπίρες μπήκε με δύναμη από αριστερά, σούταρε από διαγώνια θέση, με τον Πασχαλάκη να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 29’ ο Βάργκα σούταρε στην κίνηση μαρκαριζόμενος, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Ενώ στο 32’ ο Ροντινέι έβγαλε σέντρα, ο Κάρμο που είχε προωθηθεί έκανε συνατή κεφαλιά με τον Ντίμπουζ να το βγάζει.

Στο 38’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο άουτ.

Και λίγο αργότερα, ο Καρβάλιο σούταρε από τα 25 μέτρα αλλά ελάχιστα άουτ.

Στο 40’ ο Φανί εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 43’ ο Ροντινέι γέμισε από δεξιά, αλλά κανένας εκ των Ελ Κααμπί, Αλεξανδρόπουλου και Καρβάλιο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 50’, ο Καρβάλιο έδωσε στον Φορτούνη που σούταρε άσχημα.

Στο 58’ ο Φανί μπήκε στην περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να το βγάζει.

Στο 64’ ο Ποντένσε έκανε ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, έδωσε στον Ελ Κααμπί, το τελείωμα του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Έσε σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Στο 70’ ο Όρτα δοκίμασε και εκείνος μακρινό σουτ, που κατέληξε στην αγκαλιά του Ντίμπουζ.

Στο 80’ ο Γιόβετιτς έδωσε στον Ελ Κααμπί, αυτός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, με τον Ντίμπουζ να το βγάζει.

Και στο 83’ ήρθε το γκολ. Ο Φορτούνης άνοιξε στον Ροντινέι στα δεξιά, αυτός με υπομονή σέντραρε, ο Ελ Κααμπί στόπαρε τη μπάλα και πλάσαρε με το αριστερό για να τη στείλει από κοντά στα δίχτυα για το 1-0!

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Καρβάλιο (78’ Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (63’ Όρτα), Έσε, Φορτούνης (90’+2’ Ιμπόρα), Μασούρας (63’ Ποντένσε), Ελ Κααμπί (90’+2’ Ελ Αραμπί)

Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντίμπουζ, Βίνγκο, Σισέ, Μάε, Ραμίρες, Μακρέκις, Μάιγκα, Ζακάριασεν, Μαρκίνιος (75’ Ρομντάνε), Αμπού Φανί (81’ Μπέσιτς), Βάργκα (75’ Πέσιτς)