Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ: Μαύρη βραδιά υπό το βλέμμα του Χάμες

Ένας κάκιστος Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ανώτερη Φράιμπουργκ.

Την ήττα με 0-3 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Φράιμπουργκ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Σε ένα ματς με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν κάκιστη απόδοση, ειδικά αμυντικά, η ήττα αυτή έρχεται να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο το έργο τους για την ευρωπαϊκή συνέχεια.

Για τους Γερμανούς σκόραρε ο Νίκολας Χέφλερ στο 6’, ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς στο 25’ και το 53’.

Ο Ολυμπιακός μένει χωρίς βαθμούς στις πρώτες δύο αγωνιστικές του ομίλου και πρέπει να αλλάξει ριζικά την εικόνα του εάν θέλει να πετύχει κάτι.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι οπαδοί αποθέωσαν το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος βρισκόταν (όπως και ο Μαρσέλο) στις σουίτες του γηπέδου και ανακοινώθηκε επίσημα.

Εντυπωσιακό ήταν και το κορεό που ανήρτησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, αλλά και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρά την ήττα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Ολυμπιακού, ο αγώνας κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη την προσεχή Κυριακή.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Κάρλος Κορμπεράν, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Βρσάλικο, Μπα, Σισέ, Ρέτσος στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μπόουλερ, Μασούρας στα άκρα, Μπιέλ δεκάρι και Ουί Τζο Χουάνγκ στην κορυφή.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μπα έκανε λάθος γύρισμα και ο Κιερέχ που παραμόνευε λίγο έλειψε πλάσαρε, με τον Βατσλίκ να το βγάζει

Αλλά στο 6’ η Φράιμπουργκ προηγήθηκε. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο, η άμυνα αδράνησε, ο Χέφλερ έπιασε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 13’ η Φράιμπουργκ κυκλοφόρησε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Γκρέγκοριστς που πλάσαρε και την έστειλε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.

Ενώ στο επόμενο λεπτό, σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ουί Τζο Χουάνγκ σούταρε από διαγώνια με τον Φλέκεν να μπλοκάρει.

Στο 18’ ο Βρσάλικο σέντραρε από δεξιά, η άμυνα έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά που έκανε ένα πολύ άστοχο σουτ εκτός περιοχής.

Η Φράιμπουργκ ωστόσο είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και στο 19’ ο Κιέρεχ βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή, σούταρε με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Και στο 25’ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της. Μετά από συνεργασία με τον Κίερεχ από τα αριστερά, ο Γκρέγκοριτς βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 38’ ο Γκρίφο δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε εκτός.

Ενώ στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ουί Τζο μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια, γύρισε προς τα μέσα, αλλά ο Μπιέλ δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή.

Ο Κάρλος Κορμπεράν πέρασε στο ημίχρονο τους Κούντε και Ρέαμπτσιουκ προκειμένου να ανανεώσει την ομάδα.

Όμως η ανωτερότητα της Φράιμπουργκ της έφερε το τρίτο γκολ. Στο 53’ ο Γκίντερ έκανε κεφαλιά-πάσα στην περιοχή, ο Λίνχαρτ δεν μπόρεσε να πλασάρει, η μπάλα έφτασε στον Γκρέγκοριτς που άδειασε την άμυνα και πλάσαρε για το 0-3.

Ο Ισπανός προπονητής του Ολυμπιακού άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 από το 62’ περνώντας τον Ελ Αραμπί στο ματς.

Στο 71’ ο νεοεισελθών Άβιλα, έκανε κούρσα, έδωσε στον Ουί Τζο που σούταρε, με τον Φλέκεν να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, η κεφαλιά του Ελ Αραμπί έστειλε τη μπάλα στον Εμβιλά, που έκανε νέα κεφαλιά άουτ.

Στο 83’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κέιτελ πρόλαβε τον Βατσλίκ, έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ.

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (70’ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46’ Κούντε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Ρέαμπτσιουκ), Μπόουλερ (63’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (63’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ, Ουί Τζο Χουάνγκ

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στρέιχ): Φλέκεν, Σιλντίγια (78’ Κέμπλερ), Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Εγκερστάιν, Χέφλερ, Ντόαν (69’ Πέτερσεν), Γκρίφο (78’ Κέιτελ), Γκρέγκοριτς (62’ Σάντε), Κιέρεχ (62’ Τζεόνγκ)