Ολυμπιακός: Ισοπέδωσε τη Βίρτους Μπολόνια με ρεκόρ πόντων

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Με μια άνετη νίκη, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 117-71 επί της Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες δεν αστειεύτηκαν καθόλου στο πρώτο μισό του αγώνα, καθώς έθεσαν τα θεμέλια της νίκης από πολύ νωρίς. Το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 61-35 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν το “πάρτι” στην επίθεση και έγραψαν ιστορία καθώς σκόραραν 117 πόντους, σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Πέντε “ερυθρόλευκοι” με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Βεζένκοφ να ήταν κορυφαίος με 19 πόντους, ενώ από 15 είχαν οι Φαλ και Πίτερς.

Από την ομάδα του Σκαριόλο, που υποχώρησε στο 4-8 και έχασε με τραυματισμό νωρίς τον Οτζελέγε, ξεχώρισαν οι Μίκι και Μπάκο με 12  και 10 ποντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν το ιδανικότερο για τους γηπεδούχους, καθώς ξεκίνησαν με ένα καταιγιστικό 11-0 (3’). Ένα τρίποντο του ανεβασμένους Κάναν έφερε τη διαφορά σε double score, 26-13 (7’). Η πρώτη περίοδος ήταν μια από τις καλύτερες που θα μπορούσαν να κάνουν οι Πειραιώτες, καθώς το σκορ μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά ήταν το 31-15.

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα οι “ερυθρόλευκοι” δεν χαλάρωσαν καθόλου, ίσα ίσα που ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους. Ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη εκτόξευσε τη διαφορά και το σκορ σε 44-22 (13’). Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θέλουν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο, με το σκορ να ανεβαίνει στο 54-25 έπειτα από ένα ζευγάρι εύστοχων βολών από τον Κώστα Σλούκα (17’). Το ημίχρονο έφτασε στο τέλος τους με το σκορ να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα, 61-35.

Ο Σάσα Βεζένκοφ συνέχισε να είναι εξαιρετικός για ακόμα ένα ματς και με το τρίτο του τρίποντο στην αναμέτρηση έγραψε το 71-39 (24’). Ο Φαλ ήταν ανίκητος στην ρακέτα, όπως ανίκητος ήταν και ο Ολυμπιακός, με τον Γάλλο center να κάνει το 78-49 (27’). Ο Γουόκαπ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με ένα εύστοχο τρίποντο, 84-55.

Ένα προσωπικό 8-0 του Σακίλ ΜακΚίσικ εκτόξευσε το σκορ σε 99-59 (34’). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν απλά καταιγιστικοί. Το φράγμα των 100 πόντων έσπασε ο Μπολομπόι, ο οποίος με δυο βολές έκανε το 101-59 (34’). Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού δεν είχε σταματημό, με τον Πίτερς να πετυχαίνει το τρίτο του τρίποντο και να κάνει το 114-68 (38’). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με πολύ άνεση και το τελικό σκορ να είναι το 117-71.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 11 (3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή σε 15:51), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές), ΜακΚίσικ 13 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 9 (1), Μάνιον 2 (0/6 σουτ), Παγιόλα, Μπακό 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 7, Λούντμπεργκ 3 (1), Σενγκέλια 9 (3/7 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάκετ 6, Μίκι 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές), Γουίμς 7 (1), Οτζελέγε 3 (1), Τεόντοσιτς 3 (1)