Ολυμπιακός: Ηττήθηκε από την Αρμίνια Μπίλεφελντ και προβλημάτισε

Την ήττα από την Αρμίνια Μπίλεφελντ γνώρισε ο Ολυμπιακός στο προτελευταίο φιλικό του στην Αυστρία.

Το πέμπτο του φιλικό ματς στην Αυστρία έδωσε ο Ολυμπιακός, καθώς αγωνίστηκε κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ και ηττήθηκε με 3-1. Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά, όμως στην επανάληψη με τις αλλαγές του Πέδρο Μάρτινς η απόδοση ανέβηκε αισθητά και δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες για να σημειωθούν περισσότερα γκολ.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ, καθώς στην πρώτη φάση του αγώνα η Αρμίνια κατάφερε να προηγηθεί. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης οι Γερμανοί έκαναν το 1-0, όταν ο Κλος δέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε και πλάσαρε τον Κρίστινσον.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 22′, ο Ρζατκόβσκι έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και άρχισε να αποκτά την κατοχή της μπάλας και να πιέζει την Αρμίνια, με αποτέλεσμα στο 35′ να μειώνει σε 2-1. Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Τικίνιο κέρδισε τη «μάχη» στον αέρα και με το κεφάλι «έγραψε» το 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Κούτρη να γίνεται αναγκαστική αλλαγή πριν το τέλος του 45λεπτου, καθώς τραυματίστηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς όπως συνηθίζει στα μέχρι τώρα φιλικά, έκανε τις αλλαγές του μετά το 60′. Ο Ολυμπιακός με τις αλλαγές που έγιναν κατάφερε να ανεβάσει τον ρυθμό του και να γίνει πιο επιθετικός, σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Ιδιαίτερα κινητικοί ήταν οι Αμπ. Καμαρά, Ζινκερνάγκελ, με τον πρώτο να βρίσκεται μέσα σε σχεδόν όλες τις φάσεις στις οποίες ο Ολυμπιακός απείλησε την Αρμίνια για την ισοφάριση.

Στο 72′ ο Χασάν έστρωσε στον Ζινκερνάγκελ, με τον Δανό να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Δανός στο 81′ έγινε δημιουργός, εκτέλεσε κόρνερ και ο Αμπ. Καμαρά με πλασέ από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά (82’) ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από τ’ αριστερά, με τον Αμπ. Καμαρά να πιάνει την κεφαλιά και τον Καπίνο να μπλοκάρει σταθερά.

Η τελευταία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 87′, όταν ο Μασούρας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, 88′, η Αρμίνια διαμόρφωσε το 3-1 με σκόρερ τον Χακ.

Να σημειωθεί πως το τελευταίο του φιλικό ο Ολυμπιακός στην Αυστρία θα το δώσει το Σάββατο (01/07, 16:30), κόντρα στη Σάλτσμπουργκ και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την Cosmote Sport1 HD (Επίσημος τηλεοπτικός συνεργάτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα, Παπαδόπουλος (79′ Ρέαμπτσιουκ), Κούτρης (40′ λ.τρ. Μπαγκαλιάνης), Μπουχαλάκης, Κούντε (63′ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (79′ Μασούρας), Φαντιγκά (63′ Ζινκερνάγκελ), Βαλμπουενά (63′ Αμπ. Καμαρά), Τικίνιο (63′ Χασάν).