Ολυμπιακός-Καραμπάγκ: Τρικυμία…

«Τρικυμία» του Ολυμπιακού που ηττήθηκε από την Καραμπάγκ.

Την ήττα με 0-3 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Καραμπάγκ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» που παρουσίασαν κακή εικόνα αμυντικά, ειδικά από τον Παπέ Σισέ, γνώρισαν την τρίτη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο και πλέον τα πράγματα γίνονται δύσκολα ακόμη και για την 3η θέση που οδηγεί στο Europa Conference League.

Σκόρερ των Αζέρων ο Οβούσου στο 66’, ο Βέσοβιτς στο 82’ και ο Σεϊντάεφ στο 86’.

Το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα έκανε ο Μαρσέλο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 60ό λεπτό, αντί του Ανδρέα Μπουχαλάκη.

Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Ολυμπιακού που φώναζαν συνθήματα όπως «αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό» και «βγάλτε τις φανέλες και φύγετε από εδώ».

Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των γεγονότων στην Ινδονησία. Κάτι που έκαναν και οι οπαδοί στο 2:53 του αγώνα. Ενώ το πέταλο της Θύρας 7 ήταν κλειστό λόγω τιμωρίας.

Το ματς

Ο Μίτσελ παρέταξε με 3-4-3 τον Ολυμπιακό, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Άβιλα, Ρεάμπτσιουκ στα πλάγια της άμυνας, Βρσάλικο, Σισέ, Εμβιλά στόπερ, Μπουχαλάκης, Κούντε τριάδα στο κέντρο, Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ στα άκρα μεσοεπιθετικά και ο Ουί Τζο Χουάνγκ στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ παρέταξε με 4-2-1-3 την Καραμπάγκ, με τον Mαγκομενταλίγεφ στο τέρμα, Βέσοβιτς, Μουσταφαζάντε, Χουσεΐνοφ, Γιαφαργκουλίγεφ στην άμυνα, Γκαράγιεφ, Ρίτσαρντ Αλμέιδα στον άξονα, Κάντι δεκάρι, Λεάντρο Αντράντε, Ζουμπίρ, Οβούσου επιθετική τριπλέτα.

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά δεν πατούσε καλά στο γήπεδο αμυντικά. Και στο 3’ οοο   Ζουμπίρ έκανε ένα σουτ από αριστερά που πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 5’ μετά από σέντρα του Αντράντε και κεφαλιά του Ζουμπίρ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά μετά από εξέταση του VAR το γκολ σωστά δεν μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Στο 8’ μετά από αντεπίθεση, ο Άβιλα έβγαλε μπαλιά στον Μπιέλ αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή από όσο θα έπρεπε και ο τερματοφύλακας των Αζέρων μπλόκαρε.

Στο 10’ ο Αντράντε μπήκε από δεξιά, με τον Εμβιλά να παρεμβαίνει και να σώζει την τελευταία στιγμή.

Στο 12’ ο Πεπ Μπιέλ εκτέλεσε πολύ ωραία φάουλ μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Mαγκομενταλίγεφ να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Σισέ έπιασε κεφαλιά λίγο άουτ.

Στο 14’ ο Κούντε βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε αλλά ο Mαγκομενταλίγεφ μπλόκαρε.

Στο 16’ ο Σισέ βρέθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ, αλλά ενώ είχε επιλογές έκανε ένα κακό τελείωμα.

Η Καραμπάγκ απάντησε με ένα σουτ του Κόντι που μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Ενώ στο 20’ ο Ουί Τζο Χουάνγκ πήρε μερικά μέτρα, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 22’ ο Οβούσου μπήκε από δεξιά, φάτσα με τον Τζολάκη, πρόλαβε τον Έλληνα τερματοφύλακα και πλάσαρε, με τον Εμβιλά να σώζει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Και στο 25’ ο Γκάρι βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά ήταν σε πολύ πλάγια θέση και δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε.

Στο 29’ ο Ρέαμπτσιουκ έδωσε στον Μπιέλ, αυτός έπαιξε με τη μία για τον Ουί Τζο Χουάνγκ, με το τελείωμα του Κορεάτη να μπλοκάρει ο Mαγκομενταλίγεφ.

Στο 35’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ, ο Σισέ δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει, με την άμυνα να διώχνει λίγο πριν τη γραμμή.

Στο 42’ ο Άβιλα με ωραία ατομική ενέργεια κράτησε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, σέντραρε για τον Μπιέλ, του οποίου η κεφαλιά ήταν άστοχη.

Στο 49’ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχλη, σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 57’ ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πήρε φάλτσα και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μίτσελ στο 60’ο λεπτό πέρασε στο ματς τον Μαρσέλο, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα. Μπήκε στη θέση του Μπουχαλάκη και έτσι ο Εμβιλά ανέβηκε ως εξάρι, οι Βρσάλικο, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ έπαιξαν στόπερ και ο Βραζιλιάνος άσος στα αριστερά της άμυνας.

Στο 64’ ο Μαρσέλο έκανε ωραίο σουτ, ο Μασούρας έκανε προβολή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ.

Όμως η Καραμπάγκ προηγήθηκε στο 66ο λεπτό. Ο Οβούσου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Τζολάκη και έκανε το 0-1. Μάλιστα αρχικά διαιτητής και επόπτης υπέδειξαν οφσάιντ, αλλά το γκολ μέτρησε μετά τον έλεγχο του VAR.

Στο 71’ ο Μασούρας έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε τον τερματοφύλακα και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 75’ ο Κάντι σούταρε, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 82’ ύστερα από τραγικό λάθος του Σισέ, ο Βέσοβιτς πήρε τη μπάλα, πέρασε τον Τζολάκη και με πλασέ έκανε το 0-2.

Αμέσως μετά, ο Σενεγαλέζος αντικαταστάθηκε από τον Βαλμπουενά, εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών από την εξέδρα. Ο ίδιος μάλιστα έκανε μια κίνηση σαν να έδειχνε τη φανέλα στον κόσμο.

Και στο 86’ ο Σεϊντάεφ με σουτ στην κλειστή γωνία του Τζολάκη έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα για το 0-3.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (86’ Βαλμπουενά), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (74’ Ίνμπομ Χουάνγκ), Κούντε, Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ, Ουί Τζο Χουάνγκ (74’ Αμπουμπακάρ Καμαρά)

Καραμπάγκ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Mαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς (90’+1’ Χουσεΐνοφ), Μουσταφαζάντε, Χουσεΐνοφ, Γιαφαργκουλίγεφ (46’ Μπαϊράμοφ), Γκαράγιεφ, Ρίτσαρντ Αλμέιδα (65’ Σεϊντάεβ), Κάντι, Λεάντρο Αντράντε (65’ Ρομαό), Ζουμπίρ, Οβούσου (90’+1’ Όζομπιτς)