Ολυμπιακός: Κέρδισε εύκολα τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός στον πρώτο εντός έδρας επίσημο αγώνα, στο πλαίσιο της Euroleague, αντιμετώπισε την Βαλένθια, την οποία και κέρδισε με σκορ 89-63.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 24 πόντων. Οι «Ισπανοί» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκαν από τους «ερυθρόλευκους».

Οι «Πειραιώτες» έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στην άμυνα και μεγάλη ευστοχία στην επίθεση, κάτι που μεταφράζεται και στο υψηλό ενεργητικό τους. Από την άλλη, η Βαλένθια δεν ήταν καλή αμυντικά και άφησε κενούς χώρους στον Ολυμπιακό, κάτι που της στοίχισε.

Για την ομάδα του Κεμζούρα, θετικός ήταν ο Βασίλης Σπανούλης που πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Ακόμα, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πέτυχε double-double, με 17 πόντους και κατέβασε 14 ριμπάουντ. Για την Βαλένθια θετικός ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα πολύ συγκεντρωμένος και είχε σερί 11-0 (2’), έπειτα από την εκμετάλλευση της αμυντικής αδράνειας της Βαλένθια. Η απάντηση ήρθε από την Βαλένθια με 3 σερί τρίποντα για το 11-9 (4’). Με τους «Ισπανούς» να σκοράρουν ακόμα ένα τρίποντο με τον Μαρίνκοβιτς, το σκορ έφτασε στο 15-12 (6’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη με το σκορ να φτάνει στο 20-14 (7’). Ο Μότουμ με έμμεσο τρίποντο έκανε το 22-17 (8’). Η Βαλένθια πέτυχε το πέμπτο της τρίποντο με τον Σάστρε, 24-20 (9’). Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έκανε το 29-20 (9’). Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου, 31-22, διαμορφώθηκε με δύο εύστοχες βολές από τον Κέβιν Πάντερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό με το σκορ να φτάνει στο 36-24, έπειτα από καλάθι και φάουλ που πέτυχε ο Κώστας Παπανικολάου (11’). Ο Ολυμπιακός με την καλή του άμυνα και την ευστοχία στην επίθεση, έφτασε την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, το +15, και το σκορ σε 41-26 (14’). Έπειτα από το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, η διαφορά έφτασε στο +21, 49-28 (16’). Μετά από δύο λεπτά επιθετικής αδράνειας η Βαλένθια έκανε το σκορ 49-30 (18’). Με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου διαμορφώθηκε το σκορ του ημιχρόνου σε 54-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυόμιση λεπτά επιθετικής αδράνειας, χωρίς να μπορέσουν οι δύο ομάδες να πετύχουν κάποιο καλάθι. Ο Βίβες με καλάθι και φάουλ που πέτυχε, έκανε το 54-33 (23’). Τρίποντο από τον Κώστα Παπανικολάου, για το 57-33 (24’). Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή άμυνα και με το καλάθι και φάουλ που πέτυχε ο Γιώργος Πρίντεζης, το σκορ έφτασε στο 62-35 (25’). Ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-36 (26’). Με διαδοχικές βολές και από τις δύο ομάδες το σκορ διαμορφώθηκε σε 66-41 (27’). Ο Βασίλης Σπανούλης με 4 συνεχόμενους πόντους του, έκανε το 70-41 (29’). Ακόμα δύο πόντοι από τον αρχηγό του Ολυμπιακού και το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά έγινε 72-44.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με έμμεσο τρίποντο από τον Κουζμίνσκας, 75-44 (31’). Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της, στο +33, έπειτα από κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, 77-44 (32’). Ο Μότουμ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 77-47 (33’). Με σερί 2-8 η Βαλένθια μείωσε σε 79-55 (35’). Ο Ολυμπιακός δεν άφησε να συνεχιστεί το σερί και αντέδρασε αρχικά στην άμυνα και έπειτα στην επίθεση, κάνοντας το 83-55 (36’). Η Βαλένθια κατάφερε να μειώσει σε 86-63, εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση του Ολυμπιακού. Ο Κέβιν Πάντερ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 89-63.

Παίκτης – κλειδί του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και έδωσε «σιγουριά» στη ρακέτα με τα 14 ριμπάουντ που «κατέβασε».

Τα δεκάλεπτα 22-31, 54-30, 72-44.