Ολυμπιακός: Κυρίαρχος και ανώτερος κόντρα στην Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Παρτιζάν στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας στη νίκη με μεγάλη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα στο γήπεδο του, κατάφερε να επικρατήσει με μεγάλη άνεση επί της Παρτιζάν, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, με το τελικό σκορ να είναι το 87-58. Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” έχουν 5-2 στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με φοβερό ρυθμό και μεγάλη ευστοχία, κρατώντας τη διαφορά στους 10 πόντους. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Σέρβοι μείωσαν αισθητά έπειτα από ένα ξέσπασμα, παρόλα αυτά οι δύο ομάδες έμειναν στο 45-38 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκαν την ενέργεια που έδωσε ο κόσμος της ομάδας στο γήπεδο και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 68-54, δια χειρός του εξαιρετικού Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Οι “ερυθρόλευκοι” τελείωσαν την αναμέτρηση μερικά λεπτά πριν τη λήξη, καθώς βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 26 πόντους.

Εξαιρετικός ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να είναι αυτός που έδωσε πολύ ενέργεια στα πιο κομβικά σημεία της αναμέτρησης, σημειώνοντας 14 πόντους (3/5 τρίποντα). Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Νάναλι και Πάντερ με 14 πόντους αμφότεροι.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν με πολύ διάθεση την αναμέτρηση και έφτασαν γρήγορα στο 6-0 (3′). Οι Παιραιώτες ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας από νωρίς στο+10, 14-4 (5′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τον καλό τους ρυθμό και κράτησαν τη διάφορά των 10 πόντων, 22-12 (9′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ στο 22-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Κώστα Σλούκας διεύρυνε τη διαφορά στους 12 πόντους με το σκορ να φτάνει στο 30-18 (12′). Οι Σέρβοι όπως ήταν αναμενόμενο έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά (-5), με το σκορ στο 30-25, έπειτα από ένα σερί 0-7. Οι Πειραιώτες επανάφεραν την τάξη και βρέθηκαν και πάλι στο +11, έπειτα από τρίποντο του Κώστα Σλούκα 42-31 (18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 45-38.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νωχελικά στο τρίτο δεκάλεπτο κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Παρτιζάν και μείωσε σε 48-45. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν αυτός που βρήκε τη λύση και με τρίποντο έκανε το 51-45 (24′). Ο κόσμος έδωσε τρομερή ώθηση στους παίκτες του Ολυμπιακού και με πολύ ενέργεια οι γηπεδούχοι έκαναν το 60-49, έπειτα από τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (27′). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και μείωσαν σε 60-54 (28′). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν φοβερός και με περίσσια ενέργεια και 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έκανε το 68-54.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά και να συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, με το σκορ στο 71-56 (34′). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης συνέχισε να είναι εξαιρετικός, κυρίως έξω από τη γραμμή του τρίποντου, με το σκορ να φτάνει στο 76-56. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν για πρώτη φορά διαφορά 20 πόντων, στο πιο κομβικό σημείο της αναμέτρησης. Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους, με τους Πειραιώτες να καθαρίζουν την υπόθεση νίκης, 82-56 (37′). Ο Ολυμπιακός είναι αυτός που με μεγάλη άνεση σήμερα, επικράτησε με 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 10 (2), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 14 (3), Φαλ 6, Σλούκας 17 (3), Βεζένκοφ 15 (2), Παπανικολάου 10 (2), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 10 (2), ΜακΚίσικ.

Παρτιζάν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 6, Πάντερ 14 (1), Παπαπέτρου 12 (2), Γιοβάνοβιτς, Νάναλι 14 (2), Γκλας, Λεσόρ 10, Μαντάρ 2.