Ολυμπιακός-Λαμία: Από τον Ελ Αραμπί… καλές γιορτές!

Νίκησε τη Λαμία ο Ολυμπιακός αποχαιρετώντας ιδανικά το 2021 για το πρωτάθλημα.

Τη νίκη με 1-0 πήρε ο Ολυμπιακός επί της Λαμίας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασαν στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα και 10η συνεχόμενη. Έτσι, αποχαιρετούν το 2021 με 41 βαθμούς.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 22’,

Ο Μαροκινός έχασε πέναλτι στο 19’ το οποίο απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Τελευταία υποχρέωση του Ολυμπιακού για το 2021 είναι την προσεχή Τετάρτη στις 19:00 κόντρα στον Λεβαδειακό για τη ρεβάνς των «16» του Κυπέλλου, όπου οι Πειραιώτες καλούνται να ανατρέψουν την ήττα τους με 3-2 και να πάρουν την πρόκριση.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βσταλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ Ρεαμπτσούκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Αγκιμπού Καμαρά πιο μπροστά, Ρόνι Λόπες, Μασούρας στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Το 8’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική, με το σουτ του Εμβιλά από το ύψος της περιοχής, με τον Σαράνοφ να αποκρούει.

Στο 17ο λεπτό, ο Αγκιμπού έδωσε έξοχη πάσα στον Μασούρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πήγε να γυρίσει προς τα μέσα, ο Γκέντσογλου πήγε μαζί με τον Σαράνοφ να βάλουν κόντρα, ο Έλληνας εξτρέμ ανατράπηκε από τον αμυντικό της Λαμίας, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί στο 19’ με τον Σαράνοφ να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Ένα λεπτό μετά, ο Σαράνοφ είπε «όχι» σε διαδοχικά σουτ πρώτα του Αγκιμπού και στη συνέχεια του Μπουχαλάκη.

Στην επόμενη φάση, ο Αραμπούλι σούταρε αφύλακτος, με τον Βσταλίκ να αποκρούει.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Ελ Αραμπί στο πέναλτι, το κατάφερε στο 22ο λεπτό. Ο Λόπες έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε τους Πειραιώτες στην κόντρα, άνοιξε δεξιά στον Λαλά, ο οποίος έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Αγκιμπού. Αυτός πλάσαρε, ο Σαράνοφ απέκρουσε και ο Ελ Αραμπί που βρισκόταν δίπλα, πλάσαρε για το 1-0.

Στο 25’ ο Σαράνοφ έκανε ακόμη μια απόκρουση, αυτή τη φορά σε πλασέ του Λόπες, ύστερα από συνεργασία Μασούρα-Μπουχαλάκη.

Τρία λεπτά μετά, ο Μασούρας σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, με τη μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

Στο 39’ ο Λόπες συνεργάστηκε με τον Μπουχαλάκη, με τον Πορτογάλο να σουτάρει άστοχα.

Στο 48’ ο Μασούρας συνεργάστηκε με τον Αγκιμπού, σούταρε από το ημικύκλιο με τον Σαράνοφ να αποκρούει. Στη συνέχεια ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε για τον Ελ Αραμπί με την κεφαλιά του να φεύγει εκτός.

Στο 81’ ο Ονιεκούρου έβγαλε κάθετη στον Τικίνιο, ο οποίος πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Σαράνοφ.

Στο 90’ ο Προβυδάκης σούταρε από μακριά, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ Ρεαμπτσούκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (57’ Μ. Καμαρά), Λόπες (76’ Ονιεκούρου), Α. Καμαρά (90’+1’ Μπα), Μασούρας (57’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ελ Αραμπί (76’ Τικίνιο)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Γκέντσογλου, Τζανδάρης (85’ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (67’ Μανουσάκης), Νούνιες (67’ Τιρόνε), Ρόμανιτς, Αραμπούλι