Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τεράστια ανατροπή και θρυλική πρόκριση!

Απίστευτη ανατροπή και επική πρόκριση για τον Θρύλο της Ευρώπης στα προημιτελικά του Europa Conference League!

Τι ματσάρα και τι ανατροπή! Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-6 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση (κ.α. 1-4) στην «TSC Arena» της Μπάτσκα Τόπολα για τον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Europa Conference League και προκρίθηκαν στα προημιτελικά!

Οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά ισοφάρισαν την ήττα με 1-4 του πρώτου αγώνα και στη συνέχεια στην παράταση πέτυχαν ακόμη δύο γκολ φτάνοντας στην ανατροπή και με συνολικό σκορ 7-5 προκρίθηκαν στους 8 της διοργάνωσης!

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Ντανιέλ Ποντένσε στο 10’, ο Κώστας Φορτούνης στο 36’, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45’+3’ και στο 65’, ο Στέβαν Γιόβετιτς στο 96’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 103’. Για τους Ισραηλινούς μείωσε ο Εράν Ζάχαβι στο 57’ με πέναλτι.

Μάλιστα, ο Ελ Κααμπί συνεχίζει το σερί του στο Europa Conference League, μιας και έχει σκοράρει και στα τέσσερα παιχνίδια των «ερυθρόλευκων» στο θεσμό. Ενώ ο Ελ Αραμπί πέτυχε το 20ό ευρωπαϊκό γκολ του, όντας ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών στα Κύπελλα Ευρώπης. Από την άλλη και ο Ζάχαβι συνεχίζει την παράδοσή του να σκοράρει κάθε φορά που αντιμετωπίζει ελληνική ομάδα.

Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ, που γιόρταζε τα 63α γενέθλιά του, είχαν συνοχή στις γραμμές τους, δεν απειλήθηκαν, είχαν αλληλοκαλύψεις, έφτασαν σε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και σε ακόμη ένα στο δεύτερο, παρόλο που οι Ισραηλινοί μείωσαν προσωρινά. Στην παράταση πέτυχαν ακόμη δύο γκολ ολοκληρώνοντας το έπος και συνεχίζοντας στην Ευρώπη.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη του Ολυμπιακού, ενώ με 5 γκολ διαφορά εκτός έδρας είχε νικήσει ξανά τον Ιούλιο του 2010, 0-5 τη Μπέσα Καβάγιε. Παράλληλα, είναι η τρίτη φορά συνολικά που πετυχαίνει 6 γκολ, αλλά πρώτη εκτός έδρας. Οι άλλες δύο, εντός έδρας, ήταν κόντρα στη Λεβερκούζεν με 6-2 τον Σεπτέμβριο του 2002 και κόντρα στη Μπέσα Καβάγε 6-1, τον Ιούλιο του 2010. Επίσης, αποκλείει για πρώτη φορά στην ιστορία του ισραηλινή ομάδα.

Ενώ είναι η τρίτη φορά που θα παίξει σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης και  μάλιστα τρίτης διαφορετικής: Ήταν τη σεζόν 1992-93 στο Κύπελλο Κυπελλούχων, τη σεζόν 1998-99 στο Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον το 2023-24 στο Κόνφερενς Λιγκ.

Πλέον, οι Πειραιώτες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στους «8» σήμερα Παρασκευή 15/3 στις 15:00 ώρα Ελλάδας. Οι προημιτελικοί θα γίνουν στις 11 και 18 Απριλίου, ενώ οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 2 και 9 Μαΐου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στις 29 Μαΐου, με την Opap Arena να τον φιλοξενεί.

Οι ομάδες των προημιτελικών: Φενέρμπαχτσε, Φιορεντίνα, Πλζεν, Άστον Βίλα, Μπριζ, Λιλ, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ. Ενώ από αυτή τη φάση και μετά δεν υπάρχουν περιορισμοί και μπορούν να κληρωθούν όλοι μεταξύ τους.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Όρτα, Τσικίνιο τριάδα στο κέντρο, Φορτούνη και Ποντένσε στα άκρα και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, με τον ίδιο σχηματισμό παρέταξε και ο Ρόμπι Κιν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τον Μισπάτι στο τέρμα, Σαχάρ, Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο στην άμυνα, Φαν Όφερεϊμ, Πέρετζ, Κανιτσόφσκι στο κέντρο, Νταβίντα, Μίλσον στα άκρα και Ζάχαβι στην κορυφή.

Στο 10ο λεπτό ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα και κινήθηκε προς την περιοχή, έδωσε στον Ποντένσε, ο οποίος ανάμεσα σε δύο αμυντικούς σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στα δίχτυα γα το 0-1.

Στο 25’ ο Ποντένσε έσπασε αριστερά στον Ορτέγκα, αυτός γύρισε στον Ελ Κααμπί που πλάσαρε με τη μία, με τον Μισπάτι να το βγάζει δύσκολα. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Όρτα γέμισε για τον Ελ Κααμπί που πλάσαρε, αλλά ο Μισπάτι μπλόκαρε.

Στο 36’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Ποντένσε πήρε τη μπάλα στο κέντρο, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Φορτούνη, που διέσχισε σχεδόν το μισό γήπεδο, βγήκε τετ α τετ με τον Μισπάτι και τον πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

Στο 44’ ο Φορτούνης έδωσε στον Ποντένσε, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 45’+3’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο τρίτο γκολ, όταν ο Όρτα έδωσε στον Ποντένσε στα αριστερά, αυτός σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έκανε το 0-3, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του σκορ του πρώτου αγώνα.

Όμως στο 55’ ο Κανιτσόφσκι έκανε ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, ο Ρέτσος έπεσε άτσαλα πάνω του και έκανε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ζάχαβι στο 57 κάνοντας το 1-3.

Όμως ο Ολυμπιακός έφερε ξανά στα ίσα τη διαφορά. Στο 65’ ο Ορτέγκα έκανε γέμισμα προς την περιοχή, ο Ελ Κααμπί έκανε ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-4.

Στο 68’ ο Ποντένσε κινήθηκε προς την περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 90’+3’ ο Ελ Αραμπί έβγαλε κάθετη στον Γιόβετιτς, το πλασέ του οποίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ενώ στο 6ο λεπτό, η κεφαλιά του Γιόβετιτς μετά το κόρνερ του Φορτούνη πέρασε άουτ.

Και κάπως έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στην πράταση.

Όπου στο 93’ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο συνολικό σκορ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και αφού αρχικά η μπάλα βρήκε στα σώματα, έφτασε στον Γιόβετιτς που με κοντινό διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-5.

Στο 96’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζάχαβι έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει και στο 103’ ο Έσε έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Μασούρα, αυτός μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μισπάτι, έδωσε ασίστ στον Ελ Αραμπί που σε κενή εστία έγραψε το 1-6.

Στο 109’ ο Κίνι σέντραρε για τον Γιόβετιτς, αλλά δεν ακολούθησε κανένας για να πάρει την κεφαλιά-πάσα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91′ Α. Κοέν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο (113′ Νταβίντζαντα), Φαν Όφερεϊμ (74′ Τούργκεμαν), Πέρετζ, Κανιτσόφσκι, Νταβίντα, Ζάχαβι (108′ Γ. Κοέν), Μίλσον (14’ Μπίτον)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (106’ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Όρτα (82’ Γιόβετιτς), Τσικίνιο, Ποντένσε (103’ Ιμπόρα), Φορτούνης (95’ Μασούρας), Ελ Κααμπί (87’ Ελ Αραμπί)