Ολυμπιακός: Με απουσίες για τη νίκη και την πρόκριση

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας θέλει ο Ολυμπιακός που αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό, έχοντας ωστόσο απουσίες.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” (17/1, 21:00) για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1 στον πρώτο αγώνα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τους “ερυθρόλευκους” να θέλουν τη νίκη για να συνεχίσουν στα προημιτελικά.

Με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να έχει πλέον καταργηθεί, σε περίπτωση ισοπαλίας με οποιοδήποτε σκορ, ο αγώνας θα οδηγηθεί στην παράταση.

Ο Κάρλος Καρβαλιάλ δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Ρέτσο που αποβλήθηκε στο πρόσφατο ματς με την Κηφισιά, τους Ελ Αραμπί, Μπιέλ και Ρίτσαρντς, ενώ μέσα στην ημέρα θα κριθεί η συμμετοχή του Ποντένσε. Από την άλλη, θα είναι διαθέσιμος ο Πορόσο που θα βρίσκεται στον πάγκο, ενώ επανέρχεται και ο Ορτέγκα.

Έτσι, στο αγωνιστικό ο Ισπανός αναμένεται να ξεκινήσει με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Μπιανκόν, Ντόη, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά ή Καρβάλιο στο κέντρο, Μασούρας, Φορτούνης (ή Ποντένσε) μεσοεπιθετικά και Ναβάρο στην κορυφή.