Ολυμπιακός: Με πίστη για την πρόκριση

Με πίστη για ανατροπή και πρόκριση, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” (12/4, 19:30) για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει με 3-0 υπέρ των “κιτρινόμαυρων”, που σημαίνει ότι οι Πειραιώτες έχουν πολύ δύσκολο έργο, εάν θέλουν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα (καθώς δεν υφίσταται πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ), οι “ερυθρόλευκοι” θέλουν νίκη με 3 γκολ διαφορά για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση (και αν χρειαστεί στα πέναλτι) και 4 και πάνω γκολ διαφορά για να προκριθούν. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, η ΑΕΚ θα είναι εκείνη που θα πάρει την πρόκριση.

Ο Ζοζέ Ανιγκό άφησε εκτός αποστολής τον Χάμες Ροντρίγκες, ενώ συμπεριέλαβε τον 19χρονο κεντρικό αμυντικό Ισίδωρο Κουτσίδη.

Έτσι, ο Γάλλος αναμένεται να ξεκινήσει με τον Πασχαλάκη (ή τον Τζολάκη) στο τέρμα, Ροντινέι, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Σαμασέκου στον άξονα, Μπιέλ, Φορτούνης, Γκάρι Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Αναλυτικά η αποστολή: Ανδρούτσος, Μπα, Μπακαμπού, Σισέ, Ελ Αραμπί, Φορτούνης, Χουάνγκ, Κασάμι, Κουτσίδης, Κρίστινσον, Εμβιλά, Μασούρας, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Πασχαλάκης, Μπιέλ, Ραμόν, Ροντινέι, Γκάρι Ροντρίγκες, Σαμασέκου, Παπασταθόπουλος, Τζολάκης, Βαλμπουενά, Βρουσάι.