Ολυμπιακός: Με την ελπίδα για την ανατροπή

Χωρίς Χάμες, Εμβιλά και Παπασταθόπουλο, αλλά με πίστη για την ανατροπή ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου.
Update: Λόγω της τραγωδίας στα Τέμπη, ο αγώνας αναβλήθηκε.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ (1/3, 20:00), για τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ηττηθεί με 3-0 στον πρώτο αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια, οπότε έχουν πολύ δύσκολο έργο στο σημερινό ματς. Καθώς για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό χρειάζονται νίκη με τουλάχιστον 4 γκολ διαφορά, ενώ νίκη με 3 γκολ διαφορά (ανεξάρτητα με το σκορ), θα οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, οι “κιτρινόμαυροι” θα είναι αυτοί που θα προκριθούν.

Οι Πειραιώτες έρχονται από το 0-0 με τον Παναθηναϊκό και θέλουν εκτός από μια καλή εμφάνιση και μια νίκη, η οποία θα τους βοηθήσει και σε ψυχολογικό επίπεδο ενόψει των πλέι οφ.

Ο Μίτσελ δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Γιαν Εμβιλά και Χάμες Ροντρίγκες που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, αλλά και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο λόγω της κόκκινης κάρτας που δέχθηκε στο πρόσφατο ντέρμπι.

Έτσι, ο Ισπανός αναμένεται να ξεκινήσει με έναν εκ των Πασχαλάκη ή Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ραμόν στην άμυνα, Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Μπιέλ, Φορτούνης, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Αναλυτικά η αποστολή: Ανδρούτσος, Μπα, Μπακαμπού, Μπουτούτσι, Κανός, Χρυσόπουλος, Ελ Αραμπί, Φορτούνης, Ινμπομ Χουάνγκ, Κασάμι, Κρίστινσον, Μασούρας, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Πασχαλάκης, Μπιέλ, Ραμόν, Ροντινέι, Σαμασέκου, Τζολάκης, Βαλμπουενά, Βρουσάι.