Ολυμπιακός: Μεγαλειώδης εμφάνιση και νίκη επί της Μπαρτσελόνα

Σε μια πολύ μεγάλη εμφάνιση, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ!

Ποιος να του πει τι! Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μια απίστευτη εμφάνιση, κυρίως στην 4η περίοδο, επικράτησε με 73-66 της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ στην “αυλαία” της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” τερματίζουν με 19-9 και έχουν εξασφαλισμένη την 3η θέση, ενώ ανάλογα με τα αποτελέσματα στα εξ αναβολής παιχνίδια των άλλων ομάδων, μπορούν υπό προϋποθέσεις να ανέβουν ακόμη και 2οι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-2 στο 3’, όμως, με πιεστική άμυνα και περιφερειακή ευστοχία οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν άμεσα στην διαφορά (10-12, στο 6’). Η Μπαρτσελόνα, που στο πρώτο μέρος κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ (10-24), διατήρησε σταθερά το προβάδισμα (19-25 στο 13’), με τον Ολυμπιακό, ωστόσο, να μην της επιτρέπει να «ξεφύγει» στο σκορ (33-35 στο 18’). Τελικά, με ένα σερί 5-0 (και buzzer beater του Νικ Καλάθη) πήγαν στα αποδυτήρια με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου στο +7 (33-40).

Οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν σταθερά σε θέση οδηγού (40-47). Ωστόσο, παρά τα κάκιστα ποσοστά του από τη γραμμή των βολών (είχε μόλις 3/8 στην 3η περίοδο), ο Ολυμπιακός κατάφερε με καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Σακίλ ΜακΚίσικ και Χασάν Μάρτιν να φέρει τα πάνω κάτω με ένα επί μέρους σκορ 11-1 (51-48 στο 30’). Αυτομάτως το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να συνεχίζει απτόητος το έργο του (64-63 στο 38’).

Στο τελευταίο δίλεπτο, ωστόσο, πρωταγωνιστές ήταν όλοι όσοι πατούσαν παρκέ! Με σούπερ άμυνα, τρίποντο του Γουόκαπ και λέι απ του Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6π. (69-63). Με τρίποντο 32.6’’ για το τέλος ο Σανλί μείωσε με τρίποντο σε 69-66,  με 2/2 ελεύθερες βολές ο ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 71-66 22’’ για τη λήξη, ενώ η τάπα του Μάρτιν στο λέι απ του Καλάθη ουσιαστιά «σφράγισε» τη νίκη! Από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο ΜακΚίσικ έγραψε το τελικό 73-66.

Δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66.