Ολυμπιακός: Νίκη επί της Άλμπα με σούπερ Βεζένκοφ-Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι αυτή που πανηγύρισε τη νίκη με 86-76 κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Πειραιώτες πλέον μετρούν 7-3 στη βαθμολογική κατάταξη και παραμένουν στην πορεία των στόχων της ομάδας.

Ο Ολυμπιακός ήταν νωχελικός στην αρχή της αναμέτρησης, κάτι το οποίο ανέτρεψε το δίδυμο Σλούκα-Μπολομπόι με την ενέργεια που έδωσαν στην ομάδα τους. Οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ τους 39-38. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά σε μικρές τιμές, οι Πειραιώτες πήραν μία διαφορά 9 πόντων στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης, την οποία και διατήρησαν για να πάρουν τελικά τη νίκη με 86-76.

Το δίδυμο Βεζένκοφ – Παπανικολάου ήταν απλά εξαιρετικό, με τον πρώτο να πετυχαίνει 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μαζί πέτυχαν 43 πόντους, τους μισούς πόντους του τελικού σκορ της ομάδας τους δηλαδή. Από την Άλμπα θετικός ήταν ο Μαοντό Λο και ο Σμιθ σκοράροντας 12 πόντους αμφότεροι.

Ο αγώνας

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των “ερυθρόλευκων” οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι ήταν εκεί για να διεκδικήσουν τη νίκη, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-7 (3′). Οι Γερμανοί κατάφερναν και “τρυπούσαν” στην “καρδιά” της άμυνας του Ολυμπιακού και από εκεί έκαναν όλη τη ζημιά, 11-12 (7′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πολύ νωχελικοί κυρίως στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να πάρει το προβάδισμα με 11-16 (8′). Οι Πειραιώτες κατάφεραν ωστόσο να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 18-21.

Μπολομπόι και Σλούκας έδωσαν έναν άλλο αέρα στην ομάδα τους και με δικές τους συνεργασίες μείωσαν σε 27-29 (13′). Τελικά η ανατροπή στο σκορ ήρθε δια χειρός Τζόελ Μπολομπόι και στην συνέχεια ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 34-31 (16′). Ο Μπολομπόι ήταν σε δαιμονιώδης κατάσταση, καθώς πέτυχε και τρίποντο, κάνοντας το 37-31 (17′). Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που τελικά πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 39-38.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην αναμέτρηση με πολύ καλύτερα πατήματα απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο και με γρήγορο μπάσκετ βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους, 46-38 (24′). Οι Γερμανοί με ένα σερί 0-6 μείωσαν σε 46-44, όμως ο Βεζένκοφ απάντησε για το 48-46 (26′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς οι Γερμανοί με τρίποντα μπορούσαν και ακολουθούσαν, 55-52 (28′). Οι φιλοξενούμενοι τελικά συνέχισαν να κοντράρουν τον Ολυμπιακό και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 61-59.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυναμικά και πάλι, όμως οι φιλοξενούμενο είχαν και πάλι απαντήσεις, μειώνοντας σε 70-68 (34′). Ένα φοβερό ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό ήταν αρκετό για το 7-0 επιμέρους σκορ, με το σκορ να φτάνει στο 77-68 (36′). Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο για το 80-72 (37′). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά που έχτισε στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισε τη τελικά τη νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 12 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου 9 (1), Γουέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ραπιέκ, Σίκμα 7 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 6