Ολυμπιακός: Νίκη κόντρα στη μαχητική Ζαλγκίρις στο άδειο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ για την 2η αγωνιστική της Euroleague, κερδίζοντας και φτάνοντας στο 2-0.

Ο Ολυμπιακός πήρε το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στη Euroleague, καθώς επικράτησε με 90-80 της Ζαλγκίρις Κάουνας. Ο κόσμος των Πειραιωτών δεν έδωσε το παρών, έπειτα από την τιμωρία που είχε θέσει η διοργανώτρια αρχή στον Ολυμπιακό από το περσινό Game 5 με τη Μονακό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση πιο ορθά από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, βρίσκοντας συνεχές απαντήσεις και φτάνοντας στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πιο σωστά σε άμυνα και επίθεση και με συγκεντρωμένο μπάσκετ έφτασαν να προηγούνται με 44-35 στο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες δεν τα βρήκαν όσο εύκολα θα ήθελαν στη συνέχεια της αναμέτρησης, καθώς οι Λιθουανοί αποδείχτηκαν σκληρά καρύδια. Στο τέλος βέβαια, η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη και το 2-0 στη διοργάνωση στον Ολυμπιακό.

Για τους γηπεδούχους, εξαιρετικοί ήταν οι Βεζένκοφ με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, Φαλ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και οι Σλούκας και Λαρεντζάκης με 15 πόντους. Για τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Μπραζντέικις με 21 πόντους, ενώ αξιόλογη ήταν η προσπάθεια του Έβανς με 14 πόντους.

Ο αγώνας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας μπήκε εμφανώς πιο δυνατά στην αναμέτρηση με το υπέρ της 4-11 να δείχνει προβληματισμό στους Πειραιώτες. Η λύση βρέθηκε δια χειρός Βεζένκοφ και Φαλ, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν σε 10-11 με διαδοχικά καλάθια (4′). Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στην ανατροπή, με καλάθι του Τόμας Γουόκαπ για το 14-11 (6′). Οι Λιθουανοί με δύο τρίποντα έφεραν και πάλι το σκορ υπέρ τους, 19-16 (9′). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο “διπλό” καθώς με δύο εύστοχες βολές του Μπουτκεβίτσιους διαμόρφωσαν το σκορ στο 18-21.

Οι φιλοξενούμενοι έσπευσαν να πάρουν τάιμ-άουτ, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν στροφές και πήραν το προβάδισμα με 25-23 (13′). Αν και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε συνεχώς να διευρύνει τη διαφορά στο σκορ, η Ζαλγκίρις βρήκε απαντήσεις και δεν το επέτρεψε, με το σκορ στο 36-33 (17′). Οι Πειραιώτες κατάφεραν να πετύχουν τελικά τη διεύρυνση της διαφοράς, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Σάσα Βεζένκοφ, 41-33 (19′). Το σκορ της ανάπαυλας διαμόρφωσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο στη λήξη, 44-35.

Η αναμέτρηση κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί ανεπιτυχώς να φτάσει σε διψήφια διαφορά πόντων, καθώς η Ζαλγκίρις συνέχισε να βρίσκει απαντήσεις, 49-45 (23′). Οι Λιθουανοί συνέχισαν το έργο τους, να μην αφήσουν δηλαδή τον Ολυμπιακό να “τελειώσει” τον αγώνα από νωρίς. Το νήμα των 10+ πόντων διαφοράς κόπηκε από τον Άλεκ Πίτερς, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 67-56 (29′). Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ωστόσο διαμορφώθηκε σε 67-58, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Κεβάριους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολύ δυνατές μάχες κάτι το οποίο ευνόησε τους φιλοξενούμενους, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού  άντεξαν στην πίεση και έκαναν το 70-61, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα (33′). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να είναι σκληροτράχηλοι και μείωσαν εκ νέου στους 4 πόντους, 74-70 (36′). Σλούκας, Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ άλλαξαν εικόνα στην αναμέτρηση και επανάφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 81-70 (37′).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λαρεντζάκης 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 15 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 14 (3), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2/7 δίποντα), Σμιτς 10 (2), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 12 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλάνοβας 5 (1)