Ολυμπιακός: Νίκη με “σβηστές μηχανές” επί του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, του οποίου επικράτησε για την 20η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός μετά τον θρίαμβο της Παρασκευής επί της Μπαρτσελόνα, βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη για την 20η αγωνιστική της Basket League, όπου αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ και τον κέρδισε με 73-84.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα και τον Μουσταφά Φαλ παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Λίβιο Ζαν Σαρλ (16π, 5ρ) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό, με τους Βεζένκοφ (8π, 10ρ) και Λούντζη (11π) να κάνουν τη διαφορά για την ομάδα του Πειραιά.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ είχε ελλείψεις και στην πορεία του αγώνα είδε τον Ρίβερς να «λαβώνεται». Ο Ζερμέιν Λοβ ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Γιάνκοβιτς (12π, 8ρ) και Χριστοδούλου (12π).

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κάπως μουδιασμένα, όμως οι πειραιώτες πήραν γρήγορα μία μικρή διαφορά έξι πόντων με το σκορ στο 6-12. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδειξε μία μικρή αντίσταση, ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το +8, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-21.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε πιο ομαλά για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι πήραν μπρος και έφτασαν το σκορ στο υπέρ τους 27-40 και τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+13). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει τη διαφορά και το σκορ ήταν το 34-45.

Το ξεκίνημα των Πειραιωτών ήταν ακόμα καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν μέχρι και το +19, 45-64. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 49-64.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά και το ρυθμό του αγώνα στα ίδια επίπεδα, όμως ο ΠΑΟΚ είχε αντίθετη άποψη στη συνέχεια της αναμέτρησης και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους πέντε πόντους, 66-71 (37’). Στη συνέχεια ολυμπιακός καθάρισε το ματς και έφτασε 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα την διαφορά στους 13 πόντους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 14 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 κλεψίματα), Καμαριανός 6 (7 ριμπάουντ), ΝτιΛέο 5 (1/6 τρίποντα), Μάντζαρης 2 (8 ασίστ, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 12 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 5 (1), Γκριν 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 12 (2), Καμπερίδης 4, Τολιόπουλος 2 (1/6 σουτ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 8 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Ζαν Σαρλ 16 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Έισι 2, Λούντζης 11 (1), Λαρεντζάκης 6 (2), Οικονομόπουλος, Μάρτιν 5 (3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).