Ολυμπιακός: Νίκησε ο Ολυμπιακός τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, άρεσε ο Άβιλα

Με τον νεοαποκτηθέντα Άβιλα να αφήνει θετικές εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ στο δεύτερο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους.

Κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ βρέθηκε ο Ολυμπιακός στην Αυστρία, στο δεύτερό του φιλικό για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να νικήσει με 2-1 τους Γερμανούς, δείχνοντας καλά στοιχεία σε αρκετά σημεία της φιλικής αναμέτρησης.

Παράλληλα, στα θετικά η παρουσία του Άβιλα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση και δείχνοντας πως μπήκε από νωρίς στο κλίμα της ομάδας, παίζοντας σε όλο το πρώτο ημίχρονο στη φυσική του θέση, ως δεξί μπακ.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός έδειχνε καλύτερος από τη Φορτούνα και πιο κινητικός. Μόλις στο 8′ απείλησε για να ανοίξει το σκορ. Oι Πειραιώτες έκλεψαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αναπτύχθηκαν ωραία, με τον Μασούρα να «ανοίγει» δεξιά στον Βαλμπουενά. Ο Γάλλος προσπέρασε τον αντίπαλό του και έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας των Γερμανών.

Η επόμενη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 21′, όταν ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, με τον Μασούρα να κάνει τη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 24′, στη μόλις πρώτη ευκαιρία της Φορτούνα, έγινε το 1-0. Ατομική ενέργεια του Πέτερσον, ο οποίος έφτασε έξω από την περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε αμέσως, καθώς στο 29′ ισοφάρισε σε 1-1. Νέα εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα κατέληξε στον Σισέ, ο οποίος προσπέρασε τον αντίπαλό του και σαν… φορ πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι για το 1-1 του ματς. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος της Φορτούνα. Μάλιστα παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ για την ανατροπή στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 62′ ο Ραντζέλοβιτς εκτέλεσε φάουλ από πλαγια θέση δεξιά, ο Χασάν μπήκε δυνατά στη φάση και με το κεφάλι «έγραψε» το 1-2 στον αγώνα!

Οι Γερμανοί στη συνέχεια είχαν δοκάρι με τον Ιγιόχα στο 69′, ενώ στο 75′ η Φορτούνα κέρδισε πέναλτι με υπόδειξη του διαιτητή για χέρι του Χασάν μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ένα λεπτό μετά, 76′, εκτελέστηκε το πέναλτι από τον Γκίντσζεκ, όμως ο Βατσλίκ διάλεξε σωστή γωνία και κράτησε το προβάδισμα για τον Θρύλο.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 80′, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, όταν ο Μπουχαλάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από την εστία της Φορτούνα.

Έτσι έμεινε το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού και πήρε τη φιλική νίκη απέναντι στη γερμανική ομάδα, Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (46′ Βατσλίκ), Άβιλα (57′ Κανέ – 78′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος (57′ Παπαδόπουλος), Σισέ (57′ Μπαγκαλιάνης), Ρέαμπτσιουκ (57′ Κούτρης – 84′ Κεϊτά), Κούντε (46′ Μπουχαλάκης), Μ. Καμαρά (57′ Α. Καμαρά), Εμβιλά (57′ Καρβάλιο), Βαλμπουενά (57′ Φαντιγκά), Μασούρας (57′ Ραντζέλοβιτς), Τικίνιο (57′ Χασάν).