Ολυμπιακός: Νίκησε, “σκούπισε” και το σήκωσε!

“Σκούπισε” τον Παναθηναϊκό και σήκωσε το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-74 του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον 3ο τελικό της Basket League και κάνοντας το 3-0 στη σειρά κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Για τους Πειραιώτες ήταν το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, ενώ σε συνδυασμό με το Κύπελλο, έκαναν το νταμπλ, για πρώτη φορά μετά το 1997 (τότε ήταν triple crown).

Έτσι, έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο την επιστροφή τους στη Basket League, ολοκληρώνοντας το #mexritelous.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος ολοκληρώνει μια μεγάλη καριέρα.

Παράλληλα, στις κερκίδες του ΣΕΦ βρέθηκε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Το ματς

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 4-2 αρχικά και στο 11-12 στη συνέχεια, με δύο τρίποντα του Γουόκαπ. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 11-13 με δύο βολές του Νέντοβιτς. Με δύο δίποντα από Νέντοβιτς και Φαλ, τα πρώτα 5’ έκλεισαν στο 15-15. Με νέο τρίποντο, από τον Παπανικολάου αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός πήγε στο 18-15. Με 3/3 βολές του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 18-18, ενώ στη συνέχεια ο Ντόρσεϊ με γκολ-φάουλ έκανε το 21-18.Ο Κώστας Παπανικολάου με ωραίο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 23-18. Με δύο βολές του Σίβα και τρίποντο του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός έκανε το 23-22 και ο Ντόρσεϊ με τρίποντο το 26-22. Ο Χασάν Μάρτιν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου αμφότεροι με 2/2 βολές έκαναν το 28-24. Ο Παπαγιάννης με λέι απ έκανε το 28-26 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σίβα ισοφάρισε σε 28-28 και στα 8:13 ο Νέντοβιτς το 28-30. Με 1 στις 2 βολές, ο ΜακΚίσικ έκανε το 29-30. Ο Νέντοβιτς με νέο λέι απ το 29-32 και αμέσως με τρίποντο ο Βεζένκοφ το 32-32. Ο Έβανς με τρίποντο το 32-35 και άμεσα ο ΜακΚίσικ με λέι απ στον αιφνιδιασμό το 34-35 στα 6:21. Στα 6:01, ο Βεζένκοφ με φόλλοου λέι απ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 36-35. Εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι. Ο Λαρεντζάκης με 2/2 έκανε το 38-35. Ο ίδιος με τρίποντο από τα εννέα μέτρα στα 4:42 ανέβασε το δείκτη στο 41-35. Ο Βεζένκοφ με λέι απ από το ποστ το 43-35. Ο Σαντ-Ρος με τρίποντο μείωσε σε 43-38. Με τρίποντό του ο Σλούκας το 46-38 και με ωραίο λέι απ ο Ζαν Σαρλ το 48-38 και το +10 για πρώτη φορά στο ματς. Νέο τρίποντο του Σλούκα και 51-38 στα 1:14. Ο Ζαν Σαρλ με υπέροχο κάρφωμα το 53-38 και με εξαιρετική συνεργασία ο Βεζένκοφ το 55-38, για το +17 και το επιμέρους 12-0 του Ολυμπιακού. Ο Παπαπέτρου μείωσε σε 55-40 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

50’’ μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Γουόκαπ έκανε το 57-40 και στη συνέχεια ο Σίβα το 57-42. Ο Βεζένκοφ με δύο σερί τρίποντα το 63-44 στα 5:43. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 63-47 με τρίποντο του Νέντοβιτς. Ο Παπαγιάννης με 1 στις 2 βολές το 63-48. Ο Νέντοβιτς στη συνέχεια το 63-50. Άλλη μία αρχικά και δύο στη συνέχεια βολέ του Μποχωρίδη που έκανε το 63-53 το οποίο ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Με διαδοχικά τρίποντα από Σλούκα, Κασελάκη και ξανά Σλούκα το σκορ ανέβηκε στο 69-56 πριν ο ΜακΚίσικ κάνει με κάρφωμα το 71-56. Νέο λέι απ από τον ΜακΚίσικ που έκανε το 73-56. Ο Φαλ στη συνέχεια με λέι απ από άστοχο τρίποντο του Σλούκα για το 75-60 στα 6:30. Με διαδοχικά καλάθια από Φαλ και Βεζένκοφ το σκορ ανέβηκε στο 79-62. Με δύο βολές ο Παπανικολάου έκανε το 81-62. Ο ΜακΚίσικ με γκολ φάουλ ανέβασε το σκορ στο +22 και στο 84-62. Ο Παπανικολάου με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης το 87-64 και το +23. Άλλο ένα τρίποντο από τον Βεζένκοφ για το +23 και πάλι. Άλλο ένα τρίποντο, από τον Λαρεντζάκη και 93-70. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε σε 93-74 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.