Ολυμπιακός: Νίκησε τη Φενέρμπαχτσε και πάει Βαρκελώνη

Με τον Αϊζάια Κέιναν μεγάλο πρωταγωνιστή, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε και θα παίξει στα play offs της Euroleague με τη Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-81 στην παράταση (69-69 κ.α.) τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Με «ήρωα» τον Αϊζάια Κέινααν στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της παράτασης, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια στην 5η θέση με ρεκόρ 22-12 και θα παίξουν στα play offs με μειονέκτημα έδρας με τη Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τερμάτισε στην 6η θέση και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη τρίτη Μονακό.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν νωθρό, με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να προηγηθεί με 9π. (2-11) στο 3’. Ωστόσο, όλα άλλαξαν όταν ο Αϊζάια Κάνααν πήρε… φωτιά. Με 13π. (4/5 τρίποντα και 1/2 ελεύθερες βολές) ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε της «ερυθρόλευκης» αντεπίθεσης και ισοφάρισε με buzzer beater σε 19-19, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Με καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Μόουζες Ράιτ και Σακίλ ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του (31-25 στο 16’), όμως, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ομάδας μας και δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ (38-34 στο 20’).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα (53-46), χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της. Και το πλήρωσε… Η Φενέρ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, βρήκε στόχο από την η περιφέρεια, έτρεξε ένα σερί 12-0 και προσπέρασε με 5π. (53-58) στο 32’. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις δια χειρός Λαρεντζάκη και ανάκτησε το προβάδισμα (64-60). Οι Τούρκοι, ωστόσο, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, «χτύπησαν» ξανά από το τρίποντο και βρέθηκαν στο +4 (65-69). Με γκολ φάουλ του ΜακΚίσικ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 68-69, ενώ με 1/2 βολές ο Γκος ισοφάρισε σε 69-69 38.8’’ για το τέλος. Στον χρόνο που απέμενε και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση, όπου ο Αϊζάια Κάνααν έδωσε (και πάλι) ρεσιτάλ…

1:56 για το το τέλος του εξτρά πενταλέπτου η τουρκική ομάδα είχε προβάδισμα 5π. (73-78), όμως, ο Αμερικανός γκαρντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Με ένα προσωπικό του σερί 9-0 και ένα κλέψιμο 6.2’’ (με το οποίο «κλείδωσε» τον άσο) ο Αμερικανός «έγραψε» το 82-78 και «τέλειωσε» το ματς. Ο Γουϊλμπεκιν με τρίποντο μείωσε σε 82-81 0.6’’ για το τέλος, ενώ το 84-81 με το οποίο έληξε το ματς διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο Γουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69κ.α., 84-81 παρ.