Ολυμπιακός: Νίκησε την Άλκμααρ μπροστά στον κόσμο του

Φιλική νίκη επί της Άλκμααρ πήρε ο Ολυμπιακός.

Τα… αποκαλυπτήρια μπροστά στον κόσμο του έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την ολλανδική Άλκμααρ με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε φιλική αναμέτρηση.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 45’.

Σε ένα παιχνίδι που ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε συμπεράσματα και σε συνδυασμό με το φιλικό που ακολουθεί με τον Άρη τη Δευτέρα (11/7) στη Θεσσαλονίκη, θα επιλέξει και τους παίκτες της λίστας για τη Μακάμπι Χάιφα.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-3-3, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Βρσάλικο, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Κανέ στο χώρο του κέντρου, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ στα άκρα και Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Χαμηλό το τέμπο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και από τις δύο ομάδες με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στο γκολ στο τέλος του. Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να πετυχαίνει άλλο γκολ.

Από την πλευρά της Άλκμααρ, βασικοί ξεκίνησαν οι Χατζηδιάκος και Παυλίδης.

Στο 2ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει.

Στο 17’ ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλό κοντρόλ, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που σούταρε, με τον Βέρχουλστ να μπλοκάρει.

Στο 27’ μετά από γύρισμα των Ολλανδών, ο Σισέ δεν έδιωξε καλά, με τον Βατσλίκ να βγάζει τη μπάλα κόρνερ.

Στο 34’ ο Σισέ βρέθηκε με χώρο, σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής, αλλά ήταν κακό.

Και στο 45’ ήρθε το γκολ. Ο Ζινκερνάγκελ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σισέ έπιασε σκαστή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 55’ ο Ρέαμπτσιουκ γέμισε από αριστερά, ο Ζινκερνάγκελ έκανε ωραία προσπάθεια, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βέρχουλστ.

Στο 65’ ο Παυλίδης σούταρε αλλά ήταν άστοχο.

Στο 80’ ο Μπεουκέμα σούταρε από αρκετά μακριά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βατσλίκ.

Τρία λεπτά μετά, ο Μασούρας πήρε τη μπάλα, μπήκε από αριστερά, γέμισε, αλλά ο Ραντζέλοβιτς δεν πρόλαβε.

Στο 91’ μετά από γέμισμα από αριστερά, ο Βέρχουλστ έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μασούρα.

Στο 92’ σε διπλή ευκαιρία για την Άλκμααρ, ο Ρέαμπτσιουκ έσωσε από τη μικρή περιοχή κρατώντας το 1-0.

Και στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σισέ έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε ο Βέρχουλστ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο (46’ Άβιλα), Σισέ, Παπασταθόπουλος (71’ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (71’ Εμβιλά), Κανέ (82’ Μπουχαλάκης), Αγκ. Καμαρά (83’ Βαλμπουενά),  Μασούρας, Ζινκερνάγκελ (71’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (71’ Αμπ. Καμαρά)

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βέρχουλστ, Βίτρι (86’ Ντένκερ), Σαμ, Χατζηδιάκος (86’ Ντε Γιονγκ), Κερκέζ (61’ Ντε Βιτ), Μίντσιο (76’ Μπαρασί), Ράιντερς (86’ Σκούτεν), Ντε Βιτ (76’ Φαν Μπρεντερόντε), Εβιέν (61’ Όντγκααρντ), Παυλίδης (76’ Ντάιν), Λάχντο (76’ Κουπμάινερς)